Matki z córkami na wakacjach

Marta wraz ze swoją córką Justyną spędzają tydzień w gospodarstwie agroturystycznym na Kujawach. Celem ich podróży jest odwiedzenie miejsc związanych z historią rodzinną. Odkrywanie przeszłości potrafi być bolesne i rozczarowujące, gdy okazuje się, że konflikty, stereotypy i pamięć historycznych krzywd przenoszą się z pokolenia na pokolenie. Wakacje to powieściowy debiut Grzegorza Uzdańskiego, twórcy Nowych Wierszy Sławnych Poetów.

Grzegorz Uzdański, „Wakacje” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Grzegorz Uzdański, „Wakacje” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Powracająca we wspomnieniach Marty i Justyny babka była Niemką, ewangeliczką, która po wojnie poddała się całkowitej asymilacji i nigdy nie wspominała o swoim pochodzeniu czy ocalałych członkach rodu. Podróż bohaterek ma także drugi cel: matka i dorosła córka próbują spędzić razem czas wyłączony z codzienności, odkładając na bok nieporozumienia i konflikty, których istnienia są boleśnie świadome, by zbudować platformę porozumienia i bliskości, a przynajmniej zapewnić sobie przyjemne wspomnienia ze wspólnej wyprawy. Te ambitne plany jak zwykle weryfikuje rzeczywistość: z wielkiej wyprawy do korzeni robią się… zwyczajne wakacje.

Grzegorz Uzdański (ur.1979 r.) – nauczyciel filozofii i etyki w warszawskim Społecznym Gimnazjum nr 20 „Raszyńska”, autor strony Nowe Wiersze Sławnych Poetów. Śpiewa i pisze teksty w zespole Ryby, pisał też część tekstów na płyty zespołów Extra i Jerz Igor. Działał w Porozumieniu Kobiet 8 Marca przy organizacji warszawskich Manif. W 2015 roku obronił na UW pracę doktorską Płynność pojęć. Próba interpretacji „Sein und Zeit”. Mieszka w Warszawie. Wakacje to jego powieściowy debiut.

Grzegorz Uzdański, Wakacje
Premiera: 17 lutego 2016 roku
W.A.B.

Dodaj komentarz