Materia ciszy

26 lutego Galeria Bielska BWA w Bielsku-Białej zaprasza na wernisaż indywidualnej wystawy Ewy Zawadzkiej, na której znajdą się obrazy i grafiki artystki z lat 2003–2015. Mottem wystawy jest łacińska sentencja Sufficit unum lumen in tenebris (Wystarczy jeden promień światła, aby rozświetlić ciemność), podkreślająca niezwykłą rolę światła, a zarazem mroku obecnego w pracach artystki.

Ewa Zawadzka na tle prac z cyklu „Opowieści pejzażu”, fotografia (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ewa Zawadzka na tle prac z cyklu „Opowieści pejzażu”, fotografia (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wypełnianie światłem i mrokiem znanych z codzienności surowych betonowych brył pozwala artystce na tworzenie obrazów zachwycających prostotą i harmonią kompozycji. Jednak inspirujące ją realistyczne betonowe ściany nabrały obecnie nowych znaczeń – obok artystycznych czy filozoficznych, pojawiły się także odniesienia kulturowe i społeczne, związane z zakorzenioną w podświadomości człowieka potrzebą „odgradzania się”, czy też stawiania murów przed obcymi.

Ewa Zawadzka, „Czarne pejzaże”, 1994 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ewa Zawadzka, „Czarne pejzaże”, 1994 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nad gromadzonym od czterdziestu lat multidyscyplinarnym zbiorem dzieł Ewy Zawadzkiej sprawuje kontrolę szczególna narracja – odniesienie do świata zdestruowanych form materialnej tkanki odhumanizowanego budownictwa. Kierująca się zasadą linearnej ciągłości twórczość (…), niesie ze sobą szczególną pamięć materiału, jakim jest beton, budulec szczególnie powiązany z modernizmem i wiekiem XX. Artystka czyni go podstawowym hasłem autorskiego słownika wizualnego, odkrywa potencjał nieestetyczności, obserwuje jego strukturę i plastyczne właściwości, a przede wszystkim akcentuje niepowtarzalność faktur. Poprzez starannie opracowane zabiegi, wzmacniające przekaz malarskim czy graficznym efektem, odsyła zarówno do konsystencji chropowatych, gruboziarnistych skór betonowych bloków, gdzieniegdzie naznaczonych wzorem oszalowania, jak i zwraca uwagę na tkankę brył, których powierzchnię pokryły dziesiątki drobnych porów… – pisze Marek Meschnik w tekście Wyobrażeniowy potencjał rzeczy, zamieszczonym w katalogu towarzyszącym wystawie Ewa Zawadzka. Malarstwo 2003–2015.

Ewa Zawadzka – jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie Wydział Grafiki w Katowicach (1971–1976). Dyplom w pracowni grafiki warsztatowej obroniła  u prof Andrzeja Pietscha. Pedagog w Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie na Wydziale Artystycznym (1986–2010); w latach 1995–2000 prowadziła pracownię grafiki w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. W 1999 roku otrzymała tytuł profesora zwyczajnego. Obecnie wykładowca w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, gdzie od 2004 roku prowadzi Pracownię Działań Multigraficznych w Katedrze Grafiki Warsztatowej; pedagog w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach na Wydziale Grafiki i Wydziale Architektury Wnętrz. Była członkiem rady programowej i komitetu organizacyjnego Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie, kuratorem Triennale Grafiki Polskiej w Katowicach oraz komisarzem polskiej sekcji na Międzynarodowym Biennale Grafiki w Ljubljanie (Słowacja, 1999) i Miszkolcu (Węgry, 2002). Jest członkiem rady programowej Festiwalu Ars Cameralis w Katowicach oraz Sosnowieckiego Centrum Sztuki – Zamek Sielecki w Sosnowcu. Od 2013 roku członek Związku Polskich Artystów Fotografików.

Ewa Zawadzka, Materia ciszy
Od 26 lutego do 28 marca 2016 roku
Wernisaż: 26 lutego 2016 roku, godzina 18.00
Galeria Bielska BWA
Bielsko-Biała

Dodaj komentarz