• 2016-02-26

Brie Larson w nominowanym do Oscara filmie Pokój

Do polskich kin wchodzi film Pokój – czarny koń w wyścigu po Oscary, nominowany między innymi w kategorii Najlepszy film. To poruszający dramat o intensywności najlepszego thrillera, z oscarowymi kreacjami aktorskimi Brie Larson, Joan Allen i debiutującego Jacoba Tremblaya.

„Pokój”, reż. Lenny Abrahamson, plakat (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Pokój”, reż. Lenny Abrahamson, plakat (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Jack ma pięć lat, gdy dowiaduje się od mamy, że pokój, w którym mieszka z nią od urodzenia, nie jest całym światem. Wychował się tu, myśląc, że po drugiej stronie ścian jest pustka. Teraz matka decyduje się powiedzieć mu prawdę i z jego pomocą podjąć walkę o wolność. Od prawie 6 lat są tu więzieni przez człowieka, który każe nazywać się Dużym Nickiem. Izoluje ich od świata, grożąc, że próba ucieczki zostanie ukarana śmiercią. Mama obmyśla niezwykle ryzykowny plan, którego głównym bohaterem ma być właśnie Jack. Wkrótce okaże się, że nie samo odzyskanie wolności jest największym wyzwaniem, ale konieczność odnalezienia się w niej i nauka życia na nowo.

Scenariusz filmu został oparty na bestsellerowej powieści autorstwa Emmy Donoghue i opowiada o chłopcu imieniem Jack oraz jego nieugiętej mamie, którym udaje się przejść przez prawdziwe piekło dzięki wzajemnej miłości oraz poświęceniu. Ta historia zawładnęła po raz pierwszy wyobraźnią czytelników i krytyków literackich w 2010 roku, gdy powieść Donoghue wtargnęła bezkompromisowo na najważniejsze listy bestsellerów świata, stając się w krótkim czasie klasykiem swego gatunku. Po części baśń, a po części dreszczowiec, książka podejmowała trudne zagadnienia: życia w niewoli, poszukiwania wolności oraz odkupienia, a także potrzeby kontaktu z drugim człowiekiem. Opowiadała także o pięknie natury ludzkiej oraz celebrowała rodzicielką miłość, która pomaga dzieciom nauczyć się wytyczać własne drogi w chaotycznym i nierzadko agresywnym świecie.

Reżyseria: Lenny Abrahamson
Scenariusz: Emma Donoghue na motywach własnej powieści
Zdjęcia: Danny Cohen
Montaż: Nathan Nugent
Muzyka: Stephen Rennicks
Scenografia: Ethan Tobman
Wystęują: Brie Larson, Jacob Tremblay, Sean Bridgers, Joan Allen, William H. Macy

Pokój
Premiera: 26 lutego 2016 roku
Monolith Films

Dodaj komentarz