• 2016-02-26

Agata Kulik-Pomorska ze studia Malafor opowie o projektach odpowiedzalnych wobec natury

3 marca w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu odbędzie się wykład Agaty Kulik-Pomorskiej ze studia Malafor, zatytułowany Obserwatorium – projekt odpowiedzialny wobec natury. Spotkanie jest częścią cyklu Projekt dla…, którego pomysłodawczynią jest Kamila Krzanik-Dworanowska.

Malafor, „Obserwatorium” – fotografia (źródło: materiały prasowe organizatora)

Malafor, „Obserwatorium” – fotografia (źródło: materiały prasowe organizatora)

Środowisko naturalne należy chronić. Chronimy to, co doceniamy. Doceniamy dopiero, gdy zrozumiemy. Pierwszym krokiem do zrozumienia jest obserwacja. Projektant zobowiązany jest do bycia odpowiedzialnym nie tylko wobec konsumenta, ale w szczególności – jako ten, który przyczynia się do zalewania świata dobrami materialnymi – wobec otaczającego nas środowiska naturalnego.

Obserwatorium to nazwa cyklicznego projektu warsztatowego, którego 1. edycja odbyła się w studio projektowym Malafor, z dala od miasta, blisko natury, na granicy dwóch krain – Kociewia i Kaszub. Uczestnikami warsztatów byli studenci kierunków projektowych z Ukrainy, działający w ramach programu Partnerstwo Wschodnie. Powstały obiekty, które w sposób dosłowny odpowiadały na temat Obserwatorium. Wśród nich znalazły się: koncepcja stworzenia punktów orientacyjnych w terenie dla obserwatora-fotografa, karmnik dla ptaków dający możliwość obserwacji ptaków, obiekt do zwabienia motyli nocnych powstały w celu ich obserwacji, oraz uszy do lepszego wsłuchiwania się w przyrodę.

Malafor, „Obserwatorium” – fotografia (źródło: materiały prasowe organizatora)

Malafor, „Obserwatorium” – fotografia (źródło: materiały prasowe organizatora)

Inne obiekty miały za zadanie zwrócenie uwagi człowiekowi na efekty jego destrukcyjnej działalności, np. przyrządy do pomiaru poziomu wody w naturalnych zbiornikach. Powstały również przedmioty mające na uwadze pomoc faunie i florze – sygnalizator dźwiękowy odstraszający zwierzęta podczas koszenia łąk, osobisty ul oraz obiekt do zbierania nasion dzikich roślin i rozsiewania ich. Efekty można było zobaczyć na wystawie pod tym samym tytułem podczas Łódź Design Days 2015.

Agata Kulik-Pomorska (ur.1976 ) – projektantka i założycielka studia projektowego i marki Malafor. Malafor został założony przez nią i Pawła Pomorskiego od razu po ukończeniu Wzornictwa Przemysłowego na ASP w Gdańsku, powstał z determinacji i bezkompromisowości dla bylejakości. Malafor jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów i nagród, między innymi Red Dot Award 2012 za Blow Sofę oraz IF Design Award 2012 za Activ Basket, Grand Prix dla Life Alarm w konkursie Nagoya Design Do! w 2006, Grand Prix Light Art Award we Florencji w 2005. W 2014 roku roku studio otrzymało nagrodę czytelników magazynu DesignAlive – Kreator Roku, a za projekt CUCUMIS MOBILE Szklarnia Miejska zostało nominowane do nagród MocArt przyznawanych przez RMF Classic w kategorii Rzecz z Klasą. Uważa, że związek z miejscem, w którym tworzy, wnosi do projektów jakość i wiarygodność.

Agata Kulik-Pomorska, Obserwatorium – projekt odpowiedzialny wobec natury
3 marca 2016 roku, godzina 18.00
Wykład w ramach cyklu Projekt dla… zrealizowanego we współpracy z Gminą Miasta Toruń
Autorka cyklu: Kamila Krzanik-Dworanowska
Galeria Sztuki Wozownia
Toruń

Dodaj komentarz