Imaginarium Halikowskiego

Tylko do 28 lutego w Galerii Sztuki w Legnicy (Galeria Ring) potrwa jeszcze wystawa Imaginarium Zbigniewa Halikowskiego, na której można oglądać rysunki artysty.

Rys. Zbigniew Halikowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Rys. Zbigniew Halikowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Rysunki Zbigniewa Halikowskiego pokazane na wystawie, pochodzą  z lat 2004–2015 oraz są dziełami w pełni dojrzałego twórcy. Choć późno i dość przypadkowo sięgnął po technikę rysunku, bo dopiero w 2001 roku, szybko osiągnął w tej nowej dla siebie dziedzinie sztuki rzadko spotykaną biegłość i oryginalność.

Z jego rysunków można by wypreparować co najmniej kilka kompozycji. Rysuje addytywnie, dodaje jeden element struktury obrazu do kolejnego i dorzuca go często dopiero po jakimś czasie, kiedy znowu bierze rysunek do ręki, by nad nim pracować. Zawsze ma jakiś niezarysowany fragment na kartce, który czeka na wypełnienie. Rysuje z pamięci, kreuje obrazy w swojej wyobraźni i utrwala je na kartce papieru. Nie rysuje tego, co widzi, rysuje to, co pamięta. Źródłem jego rysunków jest kreatywna wyobraźnia. Wystarczy odpowiedni impuls, by rozpocząć jakiś temat, by umieścić na rysunku jakiś przedmiot.

W swoich pracach świadomie rezygnuje z reguł rysunku akademickiego. Ignoruje zasady perspektywy geometrycznej, operuje jednakowym natężeniem światła. Wszystko ukazuje w płytkiej przestrzeni, którą zawsze ogranicza i zamyka ciężkim, mocno zaczernionym tłem, co przy ostrym modelunku daje efekt chiaroscuro. Paradoksalnie to  właśnie odrzucenie tych klasycznych zasad i nieokiełznana wyobraźnia sprawiają, że prace Zbigniewa Halikowskiego są tak bardzo oryginalne i łatwo rozpoznawalne.

Zbigniew Halikowski, Imaginarium
Od 5 do 28 lutego 2016 roku
Galeria Sztuki w Legnicy (Galeria Ring)

 

Dodaj komentarz