• 2016-02-25

Walser w reżyserii Zbigniewa Libery

1 kwietnia film Walser w reżyserii Zbigniewa Libery wejdzie do regularnej kinowej dystrybucji w całej Polsce. To pełnometrażowy debiut Zbigniewa Libery, który został laureatem pierwszej edycji Nagrody Filmowej, utworzonej przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Polski Instytut Sztuki Filmowej i Szkołę Wajdy. Wyróżnienie to umożliwiło artyście z pola sztuk wizualnych zrobienie pierwszego filmu fabularnego.

„Walser”, reż. Zbigniew Libera, fot. Adam Sikora (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Walser”, reż. Zbigniew Libera, fot. Adam Sikora (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Na obrzeżach cywilizacji żyje zagubione plemię. Conteheli są ludźmi o błękitnych jak kwiaty lnu oczach, płowych dreadach i młodych ciałach. Wyglądają jak spełnienie hippisowskich fantazji o powrocie do natury lub słowiańska wersja Avatara. Leśni ludzie żyją jak w raju, gdy do tego idealnego świata wdziera się cywilizacja w osobie urzędnika kolejowego, Walsera. Mimo, że za wszelką cenę próbuje on wniknąć w ich sielankowy świat i nauczyć się niezrozumiałego języka, niesie ze sobą tylko chaos i destrukcję.

Wystylizowany świat Walsera flirtuje z tradycją kina gatunkowego: post-apokaliptycznym science fiction, westernem czy filmami o jaskiniowcach, gdzie prymitywizm i glamour nie stały ze sobą w sprzeczności. Klisze znane z kina gatunkowego służą Liberze jako klocki do zbudowania wielopiętrowej układanki z literackich figur utraconego raju, filozoficznych i kontrkulturowych konceptów utopijnej wspólnoty czy fantazmatów o końcu cywilizacji.

Premiera filmu odbyła się podczas festiwalu MFF T-Mobile Nowe Horyzonty w 2015 roku. Obraz zakwalifikował się do Konkursu Głównego wydarzenia. Od tego czasu Walser pokazywany był na festiwalach w Polsce i za granicą.

Walser
Reż. Zbigniew Libera
Premiera: 1 kwietnia 2016 roku
Dystrybucja: Alter Ego Pictures

Dodaj komentarz