• 2016-02-25

Przypadek według Krzysztofa Kieślowskiego

Nasze życie jest bogactwem prawdopodobieństw i wiele w nim może się zdarzyć. Być może człowiek jest zaledwie pyłem we wszechświecie, ale przede wszystkim jest jego częścią. I to taką, bez której być może wszechświat wyglądałby całkiem inaczej, a może nawet by nie istniał. Premiera spektaklu Przypadek według Krzysztof Kieślowskiego 5 marca w Teatrze Łaźnia Nowa.

„Przypadek według Krzysztof Kieślowskiego”, reż. Bartosz Szydłowski, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Przypadek według Krzysztof Kieślowskiego”, reż. Bartosz Szydłowski, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bartosz Szydłowski w swoim nowym spektaklu podąża tropem twórczości Krzysztofa Kieślowskiego, znajdując inspirację przede wszystkim w głośnym filmie Przypadek z 1981 roku.

Zawsze fascynowała mnie pokora Krzysztofa Kieślowskiego. Opowiadał o świecie i ludziach go zamieszkujących, jakby zbliżał się do nieodgadnionej, pełnej sprzeczności Tajemnicy. Nie ulegał łatwym polaryzacjom, nie poddawał się etykietowaniu, zawsze stał po stronie Nieokreślonego. O jego mistrzostwie świadczy umiejętność opowiedzenia o tym, co niezdefiniowane poprzez konkrety i zdarzenia. Słuchaliśmy uważnie wywiadów reżysera, czytaliśmy jego scenariusze. Pojawił się trop. Najbardziej widoczny w strukturze Przypadku, ale przewijający się jak motto całej twórczości Kieślowskiego. To zachłanność wobec życia, apetyt na wielorakie jego formy. Chciałem, aby nasz spektakl nie stał się fatalistycznym obrazem o miałkości i przypadkowości naszych wyborów. Mówimy raczej, że mimo wszystkich losowych przeciwieństw wygrywa człowiek ze swoją pasją życia i pragnieniem nowych wyzwań – opowiada Bartosz Szydłowski.

Reżyseria: Bartosz Szydłowski
Współpraca dramaturgiczna: Bartłomiej Harat
Scenografia: Małgorzata Szydłowska
Choreografia: Dominika Knapik
Muzyka: Andrzej Bonarek
Multimedia: Dawid Kozłowski
Obsada: Angelika Kurowska, Barbara Kurzaj, Karina Seweryn / Ewelina Żak, Radosław Krzyżowski, Maciej Sajur, Dominik Stroka

Przypadek według Krzysztof Kieślowskiego
Premiera 5 marca 2016 roku
Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie

Dodaj komentarz