• 2016-02-25

Granice w Teatrze Polskim w Bydgoszczy w kontekście tematu uchodźców

Koncepcja najnowszego spektaklu Teatru Polskiego w Bydgoszczy oparta jest na „czteropoziomowym modelu kontroli dostępu”, który stosuje unijna agencja Frontex w działaniach służących ochronie granic Unii Europejskiej. Premiera Granic 27 lutego.

„Granice”, reż. Bartek Frąckowiak, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Granice”, reż. Bartek Frąckowiak, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Opublikowany w jednej z wydanych przez nią broszur poglądowy obrazek, którego celem było możliwie proste przedstawienie składających się na ten model działań, procedur, podmiotów, stał się inspiracją do stworzenia swoistej teatralnej gry planszowej, w której postacie takie jak Ciało Dziecka, Granica, Lex Frontex, Uciekinierka czy Artysta podejmują wyzwania i realizują strategie ściśle powiązane z ochroną, przekraczaniem czy upłynnianiem granic, polityką migracyjną, a przede wszystkim – ekonomią. Materiały dokumentalne, teksty etnograficzne i socjologiczne, atlasy uchodźcze, rozmaite dyskursy związane z migracją, mobilnością, uchodźcami, terytorium, suwerennością, kontrolą i nadzorem oraz granicami, a także obrazy i fotografie stają się punktem wyjścia dla teatralnych i performatywnych gier, dzięki którym w nieoczywisty sposób problematyzowany jest najważniejszy obecnie temat debaty publicznej.

Premierze towarzyszyć będzie debata Uchodźcy na granicy: między polityką bezpieczeństwa a ekonomią polityczną, podczas której zostanie zadane wiele pytań. Jaki w tym kontekście jest sens stawiania ogrodzeń na granicach? Komu służy działalność unijnej agencji Frontex ścigającej uchodźców na Morzu Śródziemnym? Gdzie tkwi geneza i jaka jest polityczna funkcja fali antymigracyjnej ksenofobii, która niedawno zalała polskie media i pojawiła się w wypowiedziach wielu polityków? Dlaczego mimo wysiłków granice są nieszczelne?

W debacie prowadzonej przez Przemysława Wielgosza udział wezmą: Draginja Nadażdin – dyrektorka polskiego oddziału Amnesty International, Dominika Blachnicka-Ciacek – socjolog z Uniwersytetu Londyńskiego, aktywistka w grupie Dobrowolki działającej na obszarze Bałkanów, Jakub Grzegorczyk – politolog, działacz Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza, współautor opracowania Uchodźcy mile widziani i Bartek Frąckowiak – reżyser spektaklu Granice.

Autor: Julia Holewińska
Reżyseria Bartek Frąckowiak
Choreografia, dramaturgia: Iza Szostak
Scenografia, kostiumy: Anna Maria Karczmarska
Muzyka: Krzysztof Kaliski, Łukasz Maciej Szymborski
Światła: Michał Głaszczka
Video: Hanna Maciąg
Inspicjent: Hanna Gruszczyńska
Występują: Mirosław Guzowski, Marta Malikowska, Jan Sobolewski, Iza Szostak, Izabela Warykiewicz

Granice
Premiera: 27 lutego 2016 roku (debata odbędzie się w dniu premiery o godz. 16.30)
Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy

Dodaj komentarz