Horizontal questions, circular replies

3 marca Galeria Starter w Warszawie zaprasza na wernisaż wystawy Johanny Jaeger, która zatytułowana jest horizontal questions, circular replies. Przedmiotem zainteresowań artystki jest fotografia, która staje się punktem wyjścia do myślenia o przestrzeni oraz relacji widza wobec niej.

Johanna Jaeger, „circular horizon” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Johanna Jaeger, „circular horizon” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Johanna Jaeger rozpatruje właściwości fotografii na kilku poziomach: eksperymentuje z jej cechami konstytutywnymi jak światło, czy czas. Posługuje się fotografią analogową, obcuje z procesem chemicznym powstawania obrazu oraz z materialnością medium, wykorzystuje w pracach właściwości emulsji światłoczułej. Wreszcie fascynuje ją sam moment przekształcania (poprzez fotografię i dzięki fotografii) rzeczywistości w obraz.

W działaniach Johanny Jaeger splatają się działania site-specific, silnie podkreślające związki z architekturą przestrzeni z aktywnością fotograficzną oraz prezentacją fotografii w konstelacjach z obiektami. Przykładem takiego działania jest praca circular horizon składająca się z fotografii analogowej – tła, drewnianej podpórki i wypolerowanej stalowej kuli. W kuli balansującej na podporze odbija się przestrzeń galerii, natomiast w fotografii o tym samym tytule w kuli odbija się pracownia artystki.

Tytułowa instalacja horizontal questions, circular replies pełni funkcję horyzontu w przestrzeni galerii. Horyzont występuje tutaj w potrójnej roli jako element kompozycji występujący w fotografii, jako fizyczna, materialna granica i jako metafora percepcji w ogóle.

Wystawa Johanny Jaeger będzie pierwszą prezentacją jej twórczości w Polsce.

Johanna Jaeger, horizontal questions, circular replies
Od 3 marca do 10 kwietnia 2016 roku
Wernisaż: 3 marca 2016 roku, godzina 19.00
Galeria Starter
Warszawa

Dodaj komentarz