• 2016-02-24

Jezioro – premiera w TR Warszawa

Amerykańsko-litewska reżyserka Yana Ross realizuje w TR Warszawa sztukę wybitnego rosyjskiego dramatopisarza i scenarzysty Michaiła Durnienkowa. Premiera spektaklu Jezioro 4 marca.

„Jezioro”, reż. Yana Ross, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Jezioro”, reż. Yana Ross, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Akcja rozgrywa się w podmiejskiej daczy nad jeziorem, w której spotyka się na weekendowym wyjeździe grupa bliższych i dalszych znajomych. Towarzyskie spotkanie przenika atmosfera lęku, traumy i realnego zagrożenia. Durnienkow nawiązuje w swojej sztuce do klasycznych dramatów Antoniego Czechowa i Maksyma Gorkiego, wprowadzając jednocześnie odniesienia do dzisiejszego kryzysu w Europie i groźby wojny. Sztuka powstała na zamówienie Gogol Center w Moskwie, gdzie została wystawiona w 2015 roku. Premiera w TR Warszawa jest pierwszą realizacją dramatu poza Rosją.

Sztuka pokazuje zwykłą, codzienną apokalipsę wschodnioeuropejskiej klasy średniej. Dzieło jest uderzające – skłania do namysłu nad odpowiedzialnością w naszym pasywno-agresywnym, pełnym obojętności społeczeństwie. Durnienkowowi udało się uchwycić powszednią rozpacz, eskalację przemocy, panikę, którym towarzyszy kryzys europejskiego ducha. Jezioro ewidentnie nawiązuje dialog z twórczością Czechowa. Podczas weekendu nad jeziorem bohaterowie jedzą, piją i prowadzą rozmowy. Na pozór nie dzieje się nic, a jednak czujemy, że świat z ponaddźwiękową prędkością spada prosto w przepaść. Na próbę wystawiona zostanie nasza moralność, etyka. Jest w tym hipokryzja i samozadowolenie, pseudointelektualna wyższość, strach przed żywotnością niższych klas. W warstwie dosłownej mamy trzy pary, które toczą swą codzienną walkę – są tu zdrady, jest wychowywanie dzieci, są i duchowe poszukiwania. Pod mętną powierzchnią tych osobowości kryje się przestwór etycznych występków, winy i lęku przed wojną w sąsiedztwie – mówi Yana Ross.

Reżyseria: Yana Ross
Tekst: Michaił Durnienkow
Przekład: Agnieszka Lubomira-Piotrowska
Współpraca dramaturgiczna: Wojciech Sobolewski
Scenografia: Justyna Elminowska
Kostiumy: Anna Nykowska
Światła: Karolina Gębska
Wideo: Algirdas Gradauskas
Opracowanie muzyczne: Piotr Domiński
Asystent reżysera: Paweł Kulka
Tłumaczenie na próbach: Marcin Zawada
Obsada: Agnieszka Grochowska, Cezary Kosiński, Rafał Maćkowiak, Dawid Ogrodnik, Agnieszka Podsiadlik, Adam Woronowicz, Agnieszka Żulewska

Jezioro
Premiera: 4 marca 2016 roku
TR Warszawa

Dodaj komentarz