• 2016-02-24

Lalki w Operze, czyli Scena Marionetek Warszawskiej Opery Kameralnej

Lalki ożywiane rękami animatorów i głosami znakomitych solistów operowych – Warszawska Opera Kameralna wznawia jeden z najbardziej unikatowych projektów teatralnych. Premierowy spektakl Sceny Marionetek odbędzie się już 26 lutego.

Scena Marionetek Warszawskiej Opery Kameralnej  (źródło: materiały prasowe)

Scena Marionetek Warszawskiej Opery Kameralnej (źródło: materiały prasowe)

Scena w jednym z najpiękniejszych miejsc w Warszawie – Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich. Zawieszone na trzymetrowych niciach, kierowane niewidzialną ręką, blisko metrowe marionetki. Operowa muzyka wykonywana przez solistów Warszawskiej Opery Kameralnej oraz muzyków Zespołu Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej Musicae Antiquae Collegium Varsoviense pod dyrekcją Przemysława Fiugajskiego. Tak będzie wyglądała premiera La serva padrona Giovanniego Battisty Pergolesiego otwierająca nowy sezon na Scenie Marionetek.

Dzieło G.B. Pergolesiego, jednego z największych przedstawicieli włoskiej opery buffa, to typowa opera komiczna o nieskomplikowanej fabule, z uroczą muzyką pełną elegancji, dowcipu i prostoty. Przeznaczona jest dla dwojga wokalistów – mima i małego zespołu instrumentalnego.

Tradycja operowego teatru marionetek sięga XVIII wieku. „W Europie jest obecnie zaledwie kilka takich ośrodków. Obok Mediolanu, Pragi i Salzburga Warszawa jako pierwsza w Polsce wraca do tradycji opery lalkowej” – mówi reżyser Lesław Piecka, specjalista w dziedzinie animacji i konstrukcji lalki niciowej.

Na potrzeby projektu wybudowano specjalną scenę w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii. Marionetki zostały wykonane przez wybitnych polskich artystów-lalkarzy. Akcja poprowadzona zostanie na tle bogatej scenografii. Głosu marionetkom użyczą znakomici soliści Warszawskiej Opery Kameralnej – Marta Boberska oraz Sławomir Jurczak.

Premiera spektaklu Sceny Marionetek Warszawskiej Opery Kameralnej odbędzie się w ramach cyklu Barok w Teatrze Królewskim, którego celem jest prezentowanie największych dzieł epoki baroku. Oprócz teatru marionetek widzowie zobaczą w najbliższych miesiącach dwa spektakle baletowo-pantomimiczne: Balet o kawie oraz Balette de la Musique. Wszystkie przedstawienia odbędą się na scenie Teatru Królewskiego w Starej Oranżerii.

Lesław Piecka jest lalkarzem, pedagogiem i  reżyserem teatralnym. Współtworzył i kierował zespołem Sceny Marionetek Warszawskiej Opery Kameralnej w latach osiemdziesiątych. W latach 2002–2005 prowadził warsztaty zawodowe w teatrach w Polsce oraz we Włoszech, Francji i na Litwie, a w 2010 roku – w Teatrze Lalek PUK w Tokio. Od ponad 30 lat prowadzi zajęcia poświęcone animacji lalki teatralnej na Wydziale Sztuki Lalkarskiej (Białystok) Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie.

Przemysław Fiugajski jest dyrygentem, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. Od 2003 roku pracuje w Warszawskiej Operze Kameralnej. Nagrywał dla Polskiego Radia, Telewizji Polskiej, Polskiego Wydawnictwa Audiowizualnego i wytwórni płytowej Dux. Występował z większością polskich orkiestr oraz z wieloma zespołami wykonującymi muzykę współczesną. We wrześniu 2015 roku decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego został powołany do Rady Artystycznej Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus.

Marta Boberska jest solistką Warszawskiej Opery Kameralnej. Współpracuje m.in. z Władysławem Kłosiewiczem, Jerzym Maksymiukiem, Agatą Sapiechą i Markiem Toporowskim. Na swoim koncie ma nagrania muzyki filmowej (m.in. do filmów Andrzeja Wajdy i Agnieszki Holland). Współpracuje z wieloma filharmoniami i teatrami. Wielokrotnie nominowana do Paszportów „Polityki” i nagrody Fryderyk.

Sławomir Jurczak to solista Warszawskiej Opery Kameralnej. Ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Od lat specjalizuje się w wykonywaniu muzyki dawnej. Znany jest z popisowych ról w operach Mozarta, m.in. Hrabiego w Weselu Figara i Masetta w Don Giovannim. Koncertował niemal we wszystkich krajach europejskich, Kanadzie, Izraelu i Libanie.

Scena Marionetek: La serva padrona
Najbliższe spektakle: 26, 27, 28 lutego 2016 roku
Warszawska Opera Kameralna

Dodaj komentarz