• 2016-02-24

Krakowski Festiwal Filmowy wspomina Kieślowskiego

Podczas 56. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, który rozpocznie się 29 maja, będzie miała miejsce retrospektywa filmów dokumentalnych jednego z najwybitniejszych reżyserów w historii polskiej kinematografii, Krzysztofa Kieślowskiego. W ramach uczczenia 20. rocznicy jego śmierci, już w marcu odbędzie się pokaz specjalny filmów artysty we współpracy z Kinem Pod Baranami i z gościnnym udziałem Jerzego Stuhra.

Kino pod Baranami w Krakowie, fot. T. Korczyński (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kino pod Baranami w Krakowie, fot. T. Korczyński (źródło: materiały prasowe organizatora)

W Kinie pod Baranami zaprezentowane zostaną jedne z najsłynniejszych filmów Kieślowskiego – Gadające głowy i Amator.

Wybraliśmy filmy kluczowe i nadal niezwykle aktualne, choć zostały zrealizowane w diametralnie innej rzeczywistości politycznej. Ponadczasowe i uniwersalne pozostają zarówno ludzkie marzenia, jak i problemy etyczne twórców. Po błyskotliwej karierze dokumentalisty Kieślowski zwrócił się ku fabule. Chcemy pokazać ten moment i jego przyczyny – wyjaśnia Krzysztof Gierat.

Towarzyszące projekcji spotkanie z Jerzym Stuhrem, współautorem dialogów i odtwórcą głównej roli w Amatorze, aktorem innych dzieł reżysera oraz realizatorem filmu Duże zwierzę na podstawie scenariusza Kieślowskiego poprowadzi Krzysztof Gierat, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Z kolei Podczas 56. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, w specjalnym cyklu, zaprezentowanych zostanie kilkanaście niezwykłych filmów dokumentalnych zrealizowanych przez Kieślowskiego w latach 70. Wśród nich znajdą się wybitne pozycje nagradzane w Krakowie,  m.in. uhonorowane Grand Prix Festiwalu: Z punktu widzenia nocnego portiera, Siedem kobiet w różnym wieku, Szpital czy Pierwsza miłość.

Krakowski Festiwal Filmowy wspomina Kieślowskiego
Od 29 maja do 5 czerwca 2016 roku
Pokaz filmów w Kinie pod Branami: 15 marca 2016 roku
Kraków

Dodaj komentarz