• 2016-02-24

Marek Piekarczyk w roli Jezusa w Jesus Christ Superstar

Ogólnopolskie obchody 1050. Rocznicy Chrztu Polski zwieńczy koncert musicalowy z udziałem gwiazd. 16 kwietnia Teatr Muzyczny wystawi koncertową wersję musicalu Jesus Christ Superstar na poznańskim INEA Stadionie. Znany musical Andrew Lloyda Webbera wykonają soliści, zespół wokalno-taneczny i orkiestra Teatru Muzycznego w Poznaniu oraz zaproszeni goście.

„Jesus Christ Superstar”, fot. D. Andrzejewski (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Jesus Christ Superstar”, fot. D. Andrzejewski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marek Piekarczyk, którego legendarna kreacja Jezusa w kultowej produkcji w Gdyni z 1987 roku przeszła do historii, zgodził się ponownie wystąpić w roli tytułowej. W postać Judasza wcieli się Janusz Kruciński, znany jako Jezus ze spektaklu w Chorzowie, dla którego, jak mówi, jest ona spełnieniem artystycznych marzeń. Marię Magdalenę zagra Anna Lasota, solistka Teatru Muzycznego w Poznaniu. Całość przygotowują uznani polscy realizatorzy musicalowi – dyrygować będzie Piotr Deptuch, inscenizację opracuje Sebastian Gonciarz, choreografię Paulina Andrzejewska, a kostiumy i koncepcję scenograficzną – Mariusz Napierała. Musical będzie wystawiony w polskiej wersji językowej w tłumaczeniu Wojciecha Młynarskiego i Piotra Szymanowskiego.

Musical Jesus Christ Superstar przedstawia ostatni tydzień z życia Jezusa Chrystusa. Historię oglądamy z perspektywy zarówno Jego zwolenników, jak i przeciwników. Głównymi postaciami są Jezus Chrystus, Judasz Iskariota, Maria Magdalena oraz Poncjusz Piłat. Wśród utworów znajdują się takie hity jak: I Don’t Know How To Love Him, Everything’s Alright, Superstar czy Could We Start Again, Please. Broadwayowska premiera musicalu w 1971 roku okazała się znacząca dla rozwoju gatunku, wprowadzając nową formę muzyczną – rock-operę. Z kolei kompozytora, wówczas dwudziestokilkuletniego Andrew Lloyda Webbera, uczyniła największą indywidualnością teatru muzycznego ostatniej ćwierci XX wieku.

Ten przełomowy utwór w historii musicalu, mimo swej kontrkulturowej otoczki, zawiera głębokie humanistyczne przesłanie, mocno zakorzenione w kulturze chrześcijańskiej – przypomina Przemysław Kieliszewski, dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu.

Pierwsza z trzech dotychczasowych premier musicalu w Polsce odbyła się w 1987 roku i zbiegła z wizytą Jana Pawła II w Gdyni. Ikoniczne stało się zdjęcie z papieskiej Mszy św. z reklamą gdyńskiej premiery widniejącą w tle, które znalazło się na pierwszych stronach gazet na świecie. Od tego czasu musical nie znika ze scen teatrów w Polsce, przyczyniając się do ogólnoświatowego sukcesu tego dzieła. Spektakl Teatru Muzycznego w Poznaniu jest nową produkcją, przygotowywaną specjalnie na obchody 1050. Rocznicy Chrztu Polski.

Jesus Christ Superstar
16 kwietnia 2016 roku
Teatr Muzyczny w Poznaniu

Dodaj komentarz