• 2016-02-23

Wieczór z polskimi oscarowymi filmami w kinie NInA

Niedzielny wieczór 28 lutego, tuż przed rozdaniem najsłynniejszych nagród filmowych w Los Angeles, Narodowy Instytut Audiowizualny zaprasza na pokaz polskich filmów, które zdobyły lub były nominowane do Oscara. Wieczór otworzy premiera Tanga Zbigniewa Rybczyńskiego w wersji po rekonstrukcji cyfrowej, pierwszego polskiego zdobywcy nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej.

Wieczór z polskimi oscarowymi filmami w kinie NInA (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wieczór z polskimi oscarowymi filmami w kinie NInA (źródło: materiały prasowe organizatora)

Błysk fleszy, selfies, czerwony dywan, olśniewające kreacje i wielkie emocje, a przede wszystkim magia kina i walka o najsłynniejszą filmową nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej – Oscara – co roku z końcem lutego przykuwają uwagę widzów przed telewizorami na całym świecie.

W niedzielny wieczór, 28 lutego w Narodowym Instytucie Audiowizualnym nadarza się wyjątkowa okazja by przypomnieć sobie polskich laureatów Oscara, ale także filmy nominowane do tej nagrody. Wszystko w kameralnej, liczącej 120 miejsc sali audiowizualnej Ziemia obiecana, nazwanej na cześć nominowanego do Oscara filmu Andrzeja Wajdy.

Wieczór otworzy wyjątkowy premierowy pokaz Tanga Zbigniewa Rybczyńskiego z 1980 roku w nowej, zrekonstruowanej cyfrowo przez Repozytorium Cyfrowe Filmoteki Narodowej wersji i w formacie 4K. To pierwszy polski film, który dostał Oscara, a nagrodę przyznano w kategorii najlepszy krótkometrażowy film animowany. Partnerem pokazu Tanga jest Filmoteka Narodowa.
Sekcję animacji kontynuować będzie nominowana do Oscara Katedra Tomasza Bagińskiego, a następnie nagrodzony przez Amerykańską Akademię Filmową Piotruś i Wilk w reż. Suzie Templeton, wyprodukowany przez brytyjską firmę BreakThru Films i polskie Studio Semafor.

W kolejnej, dokumentalnej części wieczoru obejrzymy nominowane do Oscara 89 mm do Europy Marcela Łozińskiego, Królika po berlińsku Bartka Konopki, a na koniec wspólną produkcję Wajda Studio i NInA – poruszający film Joanna Anety Kopacz.

Filmowy przegląd zamknie sekcja filmu fabularnego z nominowaną do nagrody, krótkometrażową Męską sprawą Sławomira Fabickiego i zeszłorocznym zwycięzcą w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny – Idą Pawła Pawlikowskiego.

W przerwach Café Gorączka zaserwuje tego wieczoru wyjątkowo filmowe menu, zabrzmi tu też muzyka pochodząca z filmów nominowanych do Oscara. W Archiwum NInA będzie można zgłębiać audiowizualną historię polskich filmów, które otarły się o tę nagrodę.

Wszystkich spragnionych splendoru oscarowej gali organizatorzy zapraszają na spacer po czerwonym dywanie – zachęcają do przyjścia w przebraniach postaci z filmów, aktorów, bohaterów filmowej popkultury. Z tymi, którzy zostaną do końca filmowego wieczoru, zostanie zrobione słynne Kodak photo i wysłane wszystkim, którzy zgłoszą chęć i podadzą swoje adresy mailowe.

Wieczór z polskimi oscarowymi filmami w kinie NInA
28 lutego 2016 roku, godzina 18.00
Narodowy Instytut Audiowizualny
Warszawa

Dodaj komentarz