• 2016-02-23

Turek we Włoszech w Operze Krakowskiej

Opera Krakowska przygotowuje premierę spektaklu G. Rossiniego pod tytułem Turek we Włoszech, która odbędzie się 4 marca. Spektakl reżyseruje Włodzimierz Nurkowski, znany krakowskiej publiczności m.in. z realizacji Ariadny na Naxos R. Straussa, Cabaretu lunaire czy opery dla dzieci Pan Marimba M. Ptaszyńskiej.

„Turek we Włoszech”, reż. Włodzimierz Nurowski, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Turek we Włoszech”, reż. Włodzimierz Nurowski, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Od strony muzycznej premierę przygotowuje Tomasz Tokarczyk, kierownik muzyczny Opery Krakowskiej. Choreografię tworzy Violetta Suska, choreograf Grupy Operowej Lakme, kierownik baletu Teatru Muzycznego w Lublinie oraz konsultant choreograficzny seriali telewizyjnych. Barwne i efektowne kostiumy projektuje scenograf i kostiumograf – Anna Sekuła, która współpracuje z największymi scenami dramatycznymi w kraju, a w Operze Krakowskiej zrealizowała scenografie m.in. do przedstawienia Śpiewam miłosny rym…, musicalu Stevena Markwicka Mały Lord, opery Ariadna na Naxos. Za przygotowanie chóru odpowiada Zygmunt Magiera, kierownik Chóru Opery Krakowskiej.

Turek we Włoszech to opera komiczna w dwóch aktach, napisana w 1814 roku na zamówienie La Scali przez 22-letniego, ale cieszącego się już sławą kompozytora, która po długim zapomnieniu powraca na światowe sceny. Partię Fiorilli śpiewały Maria Callas, Cecylia Bartoli, a niedawno w Royal Opera House Aleksandra Kurzak. Opera ta rzadko gości na polskiej scenie i po raz pierwszy pojawi się w Krakowie. Będzie to jej trzecie wystawienie w powojennej Polsce. Zabawne libretto jest pełne nagłych zwrotów akcji i efektownych przebieranek rodem z komedii pomyłek. A wszystko to przy niepowtarzalnej muzyce G. Rossiniego.

Trwa karnawał, gdy Selim, tytułowy Turek, przybywa do Włoch, by się zabawić. Powszechna wesołość i podniecenie sprawiają, że nie wiadomo już, kto na czyim punkcie szaleje – czy on widząc piękne kobiety, czy one w poszukiwaniu egzotycznych wrażeń. Konstelacje trójkątów i czworokątów komplikują się na skutek nieporozumień, przebieranek, niespodzianek, a wszystko w żywiole tańca, jak na okres beztroskiego szaleństwa ludzkości przystało.

Występują: Wojtek Gierlach, Łukasz Goliński, Krzysztof Dekański, Katarzyna Oleś-Blacha, Anna Wolfinger, Grzegorz Szostak, Bogdan Śliwa, Andrzej Lampert, Adam Sobierajski, Mariusz Godlewski, Andrzej Biegun, Agnieszka Cząstka, Monika Korybalska, Marek Gerwatowski, Krzysztof Kozarek oraz Orkiestra, Chór i Balet Opery Krakowskiej.

Turek we Włoszech
Premiera: 4 marca 2016 roku
Opera Krakowska

Dodaj komentarz