• 2016-02-23

Richard Devine po raz pierwszy w Polsce!

Richard Devine, jeden z najwybitniejszych współczesnych sound designerów i kompozytorów muzyki elektronicznej, 10 marca wystąpi w Filharmonii w Szczecinie. Koncert odbędzie się w ramach cyklu SoundLab, czyli Filharmonicznego Laboratorium Muzyki Elektronicznej.

Richard Devine (źródło: materiały prasowe organizatora)

Richard Devine (źródło: materiały prasowe organizatora)

Artysta znany jest przede wszystkim jako bezkompromisowy muzyczny wizjoner, kompozytor i dźwiękowy trendsetter. Jego eksperymenty wykraczają nieraz daleko poza powszechnie przyjęte ramy muzycznych gatunków i konwencji. Protegowany i stawiany w jednym szeregu obok Richarda D. Jamesa, znanego także jako Aphex Twin oraz duetu Autechre. Współpracownik Trenta Reznora z Nine Inch Nails, Mike’a Pattona z Faith No More i Matthew Herberta. Devine jest również twórcą skryptów i bibliotek dla największych marek przemysłu muzyczno-technologicznego na świecie jak Korg, Moog, Ableton Live czy Native Instruments. Na swoim koncie ma wiele cenionych płyt wydawanych nakładem czołowych eksperymentalnych wytwórni jak Hymen Records, Detroit Underground czy kultowy Warp.

Mistrz syntezy brzmień, wirtuoz ich sekwencjonowania, legendarna postać elektronicznego undergroundu USA. Inspirowany zarówno klasyką, jak i awangardą, w swojej twórczości łączy wczesną muzykę elektroniczną z najnowszymi osiągnięciami technologicznymi. Słynie również z improwizowanych koncertów, podczas których wykorzystuje kilkaset własnoręcznie stworzonych sampli, przetwarzanych i sekwencjonowanych w czasie rzeczywistym. Potrafi wydobyć najbardziej niezwykłe dźwięki nie tylko z ogromnej liczby sprzętu (w tym baterii rozmaitych syntezatorów), jest także w stanie spożytkować brzmienie metalu, szkła, drewna, wody, a nawet roju pszczół, stada ptaków czy ławicy delfinów.

Richad Devine 
10 marca 2016 roku, godz. 19.00
Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie

Dodaj komentarz