Jerzy Giedroyc i jego dzieło. Dorobek Biblioteki Kultury

Redaktor Jerzy Giedroyc, który przeszedł do historii jako twórca i wieloletni redaktor paryskiej „Kultury”, od końca lutego będzie gościł w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. On i książki, które wydawał. Od 29 lutego łodzianie będą mieli okazje poznać dorobek założonego w 1946 roku Instytutu Literackiego.

Wystawa „Jerzy Giedroyc i jego dzieło. Dorobek Biblioteki «Kultury»” (źródło: materiały prasowe)

Wystawa „Jerzy Giedroyc i jego dzieło. Dorobek Biblioteki «Kultury»” (źródło: materiały prasowe)

Jerzy Giedroyc w tym roku skończyłby 110 lat. Był jednym z najważniejszych Polaków XX wieku. Nie umiał być bierny. Tworzył pismo, które budowało mosty. Między Polakami i Polakami, Polakami i sąsiadami, Polakami i światem. „Pragnął, by Polska była arcydziełem. By budziła zachwyt swoich i podziw obcych. By promieniowała swym przykładem na Europę” – pisał o nim Krzysztof Pomian. „Moim najważniejszym zamierzeniem było przede wszystkim wydawanie książek, któreśmy potraktowali jako sposób oddziaływania na kraj. Kwestia oddziaływania przez słowo była dla mnie rzeczą najważniejszą” – podkreślał Jerzy Giedroyc.

Razem z nim pismo wydawała Zofia Hertz i Józef Czapski, Gustaw Herling-Grudziński i Zygmunt Hertz. Wokół „Kultury” zgromadziły się znakomitości polskiej literatury: Witold Gombrowicz i Czesław Miłosz, Jerzy Stempowski i Sławomir Mrożek, Andrzej Bobkowski, a z czasem też Marek Hłasko i wielu innych.

Wystawa Jerzy Giedroyc i jego dzieło. Dorobek Biblioteki „Kultury” prezentuje ważną część dziedzictwa Jerzego Giedroycia i Instytutu Literackiego. Skupia się przede wszystkim na serii wydawniczej Biblioteka „Kultury”, jednej z najważniejszych kolekcji w dziejach kultury polskiej po II wojnie światowej. Pierwsze tomy ukazały się z początkiem 1953 roku, należały do nich m.in.: Trans-Atlantyk Witolda Gombrowicza, 1984 George Orwella i Zniewolony umysł Czesława Miłosza.

W Bibliotece „Kultury” były wydawane dzieła pisarzy zarówno krajowych, zza żelaznej kurtyny, tj. polskich, rosyjskich, ukraińskich, jugosłowiańskich, jak również zachodnich. Seria charakteryzowała się szeroką paletą tematyczną, począwszy od książek historycznych, socjologicznych, politologicznych, a kończąc na literaturze pięknej, która de facto zadecydowała o jej prestiżu. Dzięki niej ponownie zyskały na znaczeniu takie gatunki literackie jak esej czy dziennik.

Wystawa w Centrum Dialogu zostanie otwarta 29 lutego o godz. 18.00. Towarzyszyć jej będzie wykład Małgorzaty Ptasińskiej o Jerzym Giedroyciu oraz dyskusja o podejściu Jerzego Giedroycia do historii. W dyskusji głos zabiorą: wykładowcy Uniwersytetu Łódzkiego Sławomir Nowinowski, Rafał Stobiecki, Przemysław Weintgertner, Przemysław Żurawski vel Grajiewski. Rozmowę poprowadzi Andrzej Czyżewski.

Wystawa powstała jako przedsięwzięcie Fundacji Kultury Paryskiej z siedzibą w Warszawie. Jej autorem i kuratorem jest dr Małgorzata Ptasińska.

Jerzy Giedroyc i jego dzieło. Dorobek Biblioteki „Kultury”
Otwarcie wystawy: 29 lutego 2016 roku, godz. 18.00
Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi

Dodaj komentarz