• 2016-02-23

Premiera Jenufa w Teatrze Wielkim w Poznaniu

Jenufa Leoša Janáčeka to opera w trzech aktach o życiu na wsi morawskiej, na podstawie sztuki Gabrieli Preissovej Její pastorkyňa (Jej pasierbica). Premiera będzie miała miejsce 26 lutego w Poznaniu. Operę wyreżyseruje Alvis Hermanis, jeden z najczęściej nagradzanych i najchętniej zapraszanych do współpracy reżyserów operowych na świecie (w jego kalendarzu działań artystycznych są już plany na 2020!).

„Jenůfa”, reż. Alvis Hermanis, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Jenůfa”, reż. Alvis Hermanis, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Spektakl Alvisa Hermanisa jest niezwykły. Reżyser w oryginalny sposób zderzył wyidealizowany, barwny świat morawskiego folkloru z brutalną codziennością wiejskiego życia. Widz początkowo zdumiony jest orgią barw ludowych strojów, ale to świadomy zabieg reżysera. Z tym większą bowiem siłą przemawia potem naturalistycznie pokazana tragedia Jenufy – pisze Jacek Marczyński w portalu „Rzeczpospolita”.

Jenufa to przełomowa opera w twórczości Leoša Janáčka, uznana za jego najwybitniejsze dzieło, które doczekało się statusu czeskiej opery narodowej. Rzadko można ją było zobaczyć w Poznaniu – od jej jedynej premiery minęło dokładnie 90 lat. Tym bardziej cieszy zupełnie nowa realizacja tego dzieła.

Jenufa to z jednej strony historia nieszczęśliwej miłości, z drugiej natomiast dramat obyczajowy o mentalności i moralnych dylematach prostych ludzi ze wsi morawskiej. Produkcja Théâtre de La Monnaie to nowa interpretacja przełomowego dzieła Leoša Janáčka. Piękno i bogactwo strojów ludowych zderza się tutaj w niemal groteskowy sposób z tragiczną sytuacją głównej bohaterki, potęgując wrażenie nieprzystawalności problemów jednostki do konwencji społecznych.

Kierownictwo muzyczne: Gabriel Chmura
Reżyseria i scenografia: Alvis Hermanis
Adaptacja reżyserii: Marielle Kahn
Kostiumy: Anna Watkins
Dramaturgia: Christian Longchamp
Choreografia: Alla Sigalova
Projekcje wideo: Ineta Sipunova
Reżyseria świateł: Gleb Filshtinsky
Kierownictwo chóru: Mariusz Otto
Obsada: Monika Mych-Nowicka, Magdalena Nowacka, Rafał Bartmiński, Piotr Friebe, Barbara Kubiak, Olga Maroszek, Rafał Korpik, Andrzej Ogórkiewicz, Sylwia Złotkowska, Barbara Gutaj-Monowid, Katarzyna Włodarczyk, Natalia Puczniewska, Małgorzata Olejniczak-Worobiej, Elwira Radzi-Pacer oraz  chór, balet i orkiestra Teatru Wielkiego w Poznaniu

Utwór wykonywany będzie w oryginalnej czeskiej wersji językowej z polskimi napisami.

Jenufa
Premiera: 26 lutego 2016 roku
Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu

1 komentarz do artykułu “Premiera Jenufa w Teatrze Wielkim w Poznaniu”

  1. Jest konkurs w którym można wygrać bilety na to wydarzenie – https://energiaplus.pl/korzysci

Dodaj komentarz