• 2016-02-23

Jazz u Hoffmana

26 lutego w Salonie Hoffmana w Bydgoszczy odbędzie się koncert jazzowy, podczas którego wystąpią Piotr Biskupski, Karol Szymanowski, Wojciech Milewski i Grzegorz Nadolny.

„Jazz u Hoffmana” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Jazz u Hoffmana” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Koncert będzie kolejną prezentacją gości zapraszanych przez Piotra Biskupskiego w cyklu Jazz u Hoffmana. To porcja wrażeń opartych na tradycji muzycznej, która nie zna granic terytorialnych ani kulturowych. Tym razem spotkają się dwa światy muzyki europejskiej natchnionej jazzem: Skandynawia i Polska. Polakom zawsze blisko było tradycji „chłodnego” jazzu. Dołączając do tego słowiańską duszę, tworzą ciekawy konglomerat muzyczny.

Göran Larsen pochodzi ze szwedzkiej Uppsali. Gra zarówno na saksofonie tenorowym, jaki i sopranowym. Po raz pierwszy w Polsce pojawił się w roku 1966 i powracał tu ponownie w 2003 i 2013, żeby zagrać koncerty w Gdańsku, Sopocie i Gdyni. Jednym z efektów jego wizyt w Polsce jest płyta Alone Together nagrana w kwartecie razem z Bukowskim, Lemańczykiem i Sowińskim.

Karol Szymanowski to jeden z najwybitniejszych polskich wibrafonistów, operujący oryginalną techniką sześciopałkową. Zapraszany na liczne sympozja i warsztaty Europie. Muzyk o ogromnej wrażliwości i doświadczeniu muzycznym, którego efektami dzieli się z następnymi pokoleniami młodych wibrafonistów. Wychowankowie jego odnoszą sukcesy na festiwalach, konkursach i nagraniach płytowych. Jest wykładowcą Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

Wojciech Milewski swoją przygodę z harmonijką poprzedził wieloletnim doświadczeniem w grze na trąbce. Wielokrotnie występował np. z zespołem jazzu tradycyjnego Blues Fellows. Muzyk który wnosi wiele optymizmu i radosnego podejścia do wykonywanego materiału muzycznego.

Grzegorz Nadolny to kontrabasista, basista z wieloletnim doświadczeniem w każdej nieomal stylistyce muzycznej. Począwszy od awangardy z kręgu Andrzeja Przybielskiego po ugładzone aranże big-bandowe (Orkiestra Józefa Eljasza). Obecnie jest pedagogiem Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Piotr Biskupski jest absolwentem Akademii Muzycznej w Poznaniu. U progu kariery trafił do orkiestry Wiesława Pieregorólki, najlepszego ówcześnie krajowego big-bandu, z którym wystąpił na Jazz Jantar w Gdańsku, Jazz Top w Warszawie, Pomorskiej Jesieni Jazzowej, Festiwalach Piosenki w Sopocie i Opolu. W okresie tym współpracował z najważniejszymi polskimi muzykami. W 1985 roku po sukcesie na festiwalu Jazz nad Odrą rozpoczął współpracę z Wojciechem Karolakiem i Tomaszem Szukalskim w trio ilustrującym spektakle Muzyka Radwan w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Równolegle zaangażował się we współpracę z Edytą Geppert i Hanną Banaszak z którymi nagrywał oraz zagrał setki koncertów w kraju i zagranicą, a z tego okresu zrodziło się istniejące do dziś u trio Strobel-Bogdanowicz-Biskupski.

Jazz u Hoffmana
26 lutego 2016 roku, godz. 18.00
Salon Hoffman w Bydgoszczy

Dodaj komentarz