• 2016-02-23

Frankenstein w reżyserii Bogusława Lindy

Trwają próby do Frankensteina – najnowszej premiery Teatru Syrena – w reżyserii Bogusława Lindy. Fantastyczna historia Mary Shelley ukazana będzie z rozmachem – z efektami specjalnymi, pokazami pirotechnicznymi, popisami kaskaderskimi i projekcjami wideo. Premiera 1 marca.

„Frankenstein”, reż. Bogusław Linda, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Frankenstein”, reż. Bogusław Linda, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Spektakl Frankenstein Teatru Syrena to historia o wykluczeniu, samotności i potrzebie akceptacji. To również mit o wszechmocnym człowieku, przypisującym sobie boską moc. Skierowany do szerokiej publiczności, w niezwykle widowiskowy sposób podejmuje próbę zmiany społecznych stereotypów i potocznych przekonań dotyczących inności. To operująca wyrazistymi środkami ekspresji wypowiedź artystów na tematy niezwykle aktualne w kontekście współczesnych problemów z dyskryminacją.

Rozpoczynając pracę nad sztuką, widziałem, że bardzo istotna w tym przypadku jest strona wizualna spektaklu. Zdecydowałem się sięgnąć po środki wyrazu, które trafiają do współczesnego widza. W ten sposób społeczne stereotypy stają się bardziej czytelne, przekonujące i wymowne dla publiczności – mówi reżyser spektaklu, Bogusław Linda.

W obsadzie zobaczymy m.in.: Eryka Lubosa, Jerzego Radziwiłowicza, Tomasza Sapryka i Wojciecha Zielińskiego. Zespół twórców to utytułowani, wybitni realizatorzy teatralni i filmowi, m.in.: Jagna Janicka (scenografia) Tomasz Matraszek (charakteryzacja), Katarzyna Łuszczyk (reżyseria światła) i Jarosław Staniek (choreografia).

Spektakl realizowany jest na podstawie adaptacji Nicka Deara, wystawianej w londyńskim National Theatre. Reżyserem londyńskiego spektaklu jest Danny Boyle – zdobywca Oskara, twórca takich filmów jak Slumdog. Milioner z ulicy czy Trainspotting.

Frankenstein
Premiera: 1 marca 2016 roku
Teatr Syrena w Warszawie

Dodaj komentarz