• 2016-02-23

Emigrantka w Gdyni

Emigrantka to oparta na faktach komediowa opowieść o młodej norweskiej artystce, która wbrew rozsądkowi i ekonomii przylatuje do Polski, mijając w hali odlotów Polaków wybierających zupełnie odwrotny kierunek. Premiera w Teatrze Gdynia Główna 26 lutego.

„Emigrantka”, reż. Tomasz Valldal-Czarnecki, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Emigrantka”, reż. Tomasz Valldal-Czarnecki, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kierowcy, księża, kibole, pijacy, urzędnicy, artyści, intelektualiści. Dworce, poczty, szkoły, galerie handlowe. Emigrantka to ostra satyra na polską rzeczywistość widzianą oczami obcokrajowca. Rzeczywistość, której sami przestaliśmy się dziwić.

Tomasz Valldal-Czarnecki (reżyseria) jest reżyserem i wieloletnim aktorem Teatru Muzycznego w Gdyni, instruktorem teatralnym, rysownikiem i fotografem, założycielem Teatru Komedii Valldal. Ukończył Akademię Teatralną w Białymstoku na Wydziale Sztuki Lalkarskiej (2006). Jako reżyser i scenarzysta zadebiutował w Teatrze Muzycznym w Gdyni w 2009 roku spektaklem Straszne Dzieci. Od 2014 roku realizuje własne projekty z dziećmi, młodzieżą i zawodowymi aktorami pod szyldem Teatru Komedii Valldal. Reżyserował pokazy dyplomowe Studium Wokalno-Aktorskiego w Gdyni, którego jest wykładowcą, koncerty, spektakle Teatru Muzycznego Junior (m.in. Pippi i Gwiazdka w Muzycznym). Przy współpracy z Centrum Kultury w Gdyni zrealizował spektakle Disco Polo – Wieczór Poezji Śpiewanej, Hotel Palace, Mała Syrenka.

Monika Wójcik (scenografia, kostiumy) jest scenografem, malarką, projektantką wnętrz, designerką. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku z wyróżnieniem oraz Studium Architektoniczno-Budowlane. Swoje umiejętności doskonaliła pod kierunkiem profesorów z Massachusetts College of Art w Bostonie: architekta i rzeźbiarza R. Browna i architekta i projektantki Laury Brown. Autorka ponad stu projektów wnętrz dla klientów indywidualnych, wnętrz publicznych, wystaw, projektów lamp, mebli, przedmiotów użytkowych, scenografii teatralnych, widowiskowych i eventowych. Jest autorką scenografii i kostiumów m.in. do spektakli Teatru Muzycznego w Gdyni (np. Pippi, Tuwim dla dorosłych), Centrum Kultury w Gdyni (Disco Polo – Wieczór Poezji Śpiewanej, Mała Syrenka) oraz Teatru Komedii Valldal (Ale Wiocha! – czyli proste piosenki o wiejskiej miłości i Księga Dżungli).

Vilde Valldal-Johannessen (obsada aktorska) jest tancerką, instruktorką taneczna i choreografem. W Teatrze Muzycznym w Gdyni tańczyła rolę Róży w spektaklu Mały Książę, brała udział m.in. w spektaklach Shrek, Lalka, My Fair Lady, Footloose, Grease, Chłopi, Skrzypek na dachu. Do zespołu Teatru Muzycznego im. D. Baduszkowej w Gdyni dołączyła w lutym 2010 roku. Zanim trafiła do Gdyni, była tancerką w zespole Teatru Wielkiego w Łodzi (2008–2010). Tańczyła w spektaklach baletowych: Kopciuszek, Dziadek do orzechów, Jezioro Łabędzie, Romeo i Julia, Ziemia obiecana; operowych i operetkowych: Hrabina Marica, Wolny Strzelec. Jest autorką choreografii do m.in. Gwiazdki w Muzycznym i spektaklu Pippi w Teatrze Muzycznym Junior w Gdyni, koncertów sylwestrowych w Teatrze Muzycznym w Gdyni oraz Księgi Dżungli Teatru Komedii Valldal. Pochodzi z Oslo, gdzie ukończyła Państwową Operową Szkołę Baletową (1997–2004) oraz Akademię Baletową w Narodowej Akademii Sztuk Pięknych (2004–2007).

Jeremiasz Gzyl (obsada) jest absolwentem Studium Wokalno-Aktorskiego im. D. Baduszkowej w Gdyni oraz Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku (wokalistyka jazzowa). Na swoim koncie ma role w musicalach Teatru Muzycznego w Gdyni – Grease, Fame, Skrzypek na Dachu, Shrek. Aktualnie można go zobaczyć w Teatrze Muzycznym w Toruniu (Złoto i Liście, Panna Tutli Putli), w Teatrze Muzycznym w Łodzi (Cyrano, Jesus Christ Superstar) oraz w teatrach trójmiejskich: Teatrze Gdynia Główna, Scena SAM, teatrze Czwarte Miasto, teatrze NAVPAKY. W Teatrze Komedii Valldal można go podziwiać jako Krzysia w Ale Wiocha!, pana Szykana / Shere Khana w Księdze Dżungli oraz jako Wiedźmę Renatę w Małej Syrence.

Szymon Jachimek (scenarzysta) jest dramatopisarzem, tekściarzem, konferansjerem, kierownikiem literackim Teatru Komedii Valldal; byłym członkiem Kabaretu Limo, aktualnie występującym w grupie improwizacyjnej Improskład. Jest autorem scenariuszy do seriali animowanych Basia i Mami Fatale oraz do spektakli Mała Syrenka i Księga Dżungli. Emigrantka to pierwsza z sześciu zaplanowanych na rok 2016 premier na podstawie jego tekstów.

Reżyseria: Tomasz Valldal-Czarnecki
Scenariusz: Szymon Jachimek (na kanwie autentycznych wydarzeń z życia Vilde Valldal-Johannessen)
Obsada: Vilde Valldal-Johannessen, Jeremiasz Gzyl
Choreografia: Michał Cyran
Scenografia i kostiumy: Monika IKA Wójcik
Projekt plakatu: Michał Dziekan
Konsultacja muzyczna: Artur Guza
Kierownictwo produkcji: Katarzyna Kiłyk

Emigrantka
Premiera: 26 lutego 2016 roku
Teatr Komedii Valldal w Gdyni, Teatr Gdynia Główna

Dodaj komentarz