Delhi – miasto dżinów

„Pierwszego sufiego spotkałem w twierdzy Firoz Śaha. Pir Sadr ud-Din miał bystre oczka i brodę splątaną jak ptasie gniazdo. Święty mąż posadził mnie naprzeciw siebie na dywanie, poczęstował herbatą i rozpoczął swą opowieść o dżinach”. Tak zaczyna się Miasto dżinów – owoc sześcioletniego pobytu Williama Dalrymple’a w Indiach.

William Dalrymple, „Miasto dżinów” – okładka (źródło: materiały prasowe)

William Dalrymple, „Miasto dżinów” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Z pasją, a zarazem skrupulatnością historyka Dalrymple odmalowuje obraz Delhi – miasta „stanowiącego niewyczerpaną skarbnicę opowieści, podań starszych niż przekazy historyczne”, miasta obfitującego we wspaniałości i okropieństwa, miasta-labiryntu usianego kopułami pałaców, miasta-śmietniska skąpanego w świetle przefiltrowanym przez misterne treliaże, miasta chaosu kipiącego ludźmi, rozkaszlanego od spalin i woniejącego przyprawami, miasta, w którym stulecia, a nawet milenia przechowały się w stanie nienaruszonym, trwając obok siebie w doskonałej harmonii. Warstwa po warstwie autor odsłania pokłady historii, ożywia ruiny, zaludnia mogolskie pałace, prowadzi czytelnika ciasnymi alejkami Starego Miasta, zgłębiając jego endemiczne hybrydy: średniowiecznych medyków, muzyków i kaligrafów, wyrusza z eunuchami (hidźra) „na jubel”, pije herbatkę z ostatnią mogolską księżniczką, odwiedza wykopaliska w poszukiwaniu prawdy historycznej zawartej w Mahabharacie. Zafascynowany hybrydalnym splotem kultur, islamskiej i hinduistycznej, indyjskiej i angielskiej, tropi ich pozostałości w architekturze i języku.

William Dalrymple – szkocki pisarz, historyk, reporter, podróżnik. Jego zainteresowania krążą wokół historii i sztuki Indii, Pakistanu i Afganistanu. Opublikował dotąd dziewięć książek, m.in. The Age of Kali (1998), White Mughals: Love and Betrayal in Eighteenth-Century India (2001), The Last Mughal: The Fall of Dynasty: Delhi, 1857 (2006). W Polsce ukazały się dotąd dwie z nich: wydane w 2009 roku Dziewięć Żywotów. Na tropie świętości we współczesnych Indiach (2012) i Powrót króla. Bitwa o Afganistan (2014).

William Dalrymple, Miasto dżinów
Premiera: 3 marca 2016 roku
Oficyna Literacka Noir sur Blanc

Dodaj komentarz