• 2016-02-22

Kamień w Teatrze Współczesnym w Warszawie

W Kamieniu powikłane losy trzech rodzin, mieszkających kolejno w jednym z domów w Dreźnie w burzliwych czasach przed i po II wojnie światowej – od 1933 do 1993 roku – opowiedziane są głównie przez kobiety, przedstawicielki trzech pokoleń. Kunsztowna kompozycja scen rozsypanych w czasie wzmacnia napięcia między bohaterkami, pozwala stopniowo odkrywać głęboko skrywane prawdy o ich przeszłości. Premiera w Teatrze Współczesnym w Warszawie.

„Kamień”, reż Grzegorz Wiśniewski, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Kamień”, reż Grzegorz Wiśniewski, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Maryus von Mayenburg, autor sztuki, należy do najmłodszego pokolenia dramaturgów zajmujących się rozliczeniem swojego pokolenia z konsekwencjami udziału Niemiec w II wojnie światowej – historią, którą z racji wieku poznaje jedynie z przekazu starszych lub z dokumentów. Urodzony w Monachium w roku 1972 mieszka od 1992 roku w Berlinie, gdzie studiował w Szkole Wyższej Sztuk Pięknych. Przypisany do kręgu niemieckich brutalistów, współpracuje z niemieckim reżyserem Thomasem Ostermeierem. Od roku 1999 Mayenburg związany jest w charakterze autora rezydenta z berlińską sceną Schaubühne am Lehniner Platz. Jego głośna sztuka Ogień w głowie (1998, przekład polski w „Dialogu”, nr 7/1999) została uhonorowana Nagrodą im. Heinricha von Kleista. Ten i kolejne dramaty Mayenburga: Pasożyty, Zimne dziecko, Brzydal były z powodzeniem grane również na polskich scenach. Polska prapremiera Kamienia (2008) odbyła się w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku w roku 2009.

Przekład: Jacek Kaduczak
Reżyseria: Grzegorz Wiśniewski
Scenografia: Barbara Hanicka
Obsada: Katarzyna Dąbrowska, Kamila Kuboth–Schuchardt, Monika Pikuła, Paulina Walendziak, Barbara Wypych, Rafał Zawierucha

Kamień 
Premiera: 12 marca 2016 roku
Teatr Współczesny w Warszawie

Dodaj komentarz