Tatuowane lata Valie Export

11 marca w Galerii Labirynt odbędzie się wernisaż wystawy Valie Export. Wystawa Tattooed Years / Tatuowane lata obejmuje prace z lat 70. do późnych lat 90. związane z historią przemocy i terroru okresu wojennego, traktujące o bólu, władzy, kontroli i zniewoleniu oraz o emocjach.

Valie Export, „…Remote…Remote…”, kadr z filmu, 1973 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Valie Export, „…Remote…Remote…”, kadr z filmu, 1973 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Valie Export to jedna z najważniejszych artystek współczesnych – zajmuje się sztuką wideo, performansem, fotografią, tworzy instalacje, rzeźby i obiekty. Jest pionierką filmu eksperymentalnego, protagonistką feminizmu, artystką krytyczną i politycznie zaangażowaną. Jej prace poruszają problematykę wizerunku ciała kobiecego w kulturze oraz jego relacji ze sferą polityki, doświadczenia czy tożsamości. Pierwsza w Polsce prezentacja twórczości Valie Export – Feminism and creativity – miała miejsce w 1977 roku w Galerii Labirynt w Lublinie.

W latach 60. i 70. artystka była związana z ruchem Akcjonistów Wiedeńskich. W tym okresie tworzyła prace o radykalnej, agresywnej, szokującej wręcz formie. W roku 1967 Waltraud Höllinger (z domu Lehner) porzuciła zdominowane przez mężczyzn środowisko artystyczne, zrezygnowała z nazwiska oraz przybrała pseudonim zainspirowany popularnymi wówczas w Austrii papierosami Smart Export.

Valie Export, Tattooed Years / Tatuowane lata
Od 11 marca do 30 kwietnia 2016 roku
Wernisaż: 11 marca 2016 roku, godzina 19.00
Kuratorka: Brigitte Huck
Galeria Labirynt
Lublin

Dodaj komentarz