• 2016-02-20

Umberto Eco nie żyje

19 lutego w Mediolanie zmarł Umberto Eco – pisarz, semiolog, filozof, autor felietonów i esejów. Miał 84 lata.

Umberto Eco (źródło: Wikimedia Commons)

Umberto Eco (źródło: Wikimedia Commons)

Eco urodził się 5 stycznia 1932 w Alessandrii. Był profesorem na Uniwersytecie we Florencji oraz na Uniwersytecie w Bolonii. Zajmował się semiotyką/semiologią, procesami komunikacji i estetyką.

Międzynarodową sławę przyniosła mu twórczość beletrystyczna, przede wszystkim wydane w 1980 roku Imię róży. Powieść łączy w sobie elementy kryminału z semiotyką, badaniami biblijnymi, analizą kultury średniowiecza i teorią literatury. Jego kolejne powieści, m.in. Wyspa dnia poprzedniego (1994) i Cmentarz w Pradze (2010), także stały się światowymi bestsellerami.

Eco pisał też prace naukowe, książki dla dzieci i młodzieży, oraz eseje na temat teorii literatury, świata współczesnego, kondycji współczesnych mediów i nauki. Był także autorem felietonów, pierwotnie publikowanych w mediolańskim tygodniku „L’Espresso”, a następnie wydanych w zbiorach Zapiski na pudełku od zapałek.

Był założycielem wydziału studiów medioznawczych w Uniwersytecie San Marino a także wieloletnim dyrektorem Scuola Superiore di Studi Umanistici oraz członkiem honorowym Kellogg College na Uniwersytecie Oksfordzkim. Od 2010 był członkiem zwyczajnym Accademia dei Lincei. Eco został uhonorowany licznymi tytułami doktora honoris causa (do 2005 było ich 32), między innymi przez Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie (1996) i Uniwersytet Łódzki (2015).

Umberto Eco
1932–2016

Dodaj komentarz