Aleka Polis – Rosa Rotes Städtchen (performans)

22 lutego w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej Aleka Polis zaprezentuje performans Rosa Rotes Städtchen, który będzie polegać na sprzątaniu przestrzeni galerii – pracy postrzeganej jako najniższa w hierarchii społecznej.

Aleka Polis, „Rosa Rotes Städtchen”(performans), Galeria BWA Awangarda we Wrocławiu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Aleka Polis, „Rosa Rotes Städtchen”(performans), Galeria BWA Awangarda we Wrocławiu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Do serii sprzątań w galeriach miejskich – performansów Aleka Polis przygotowała się pod opieką artystyczną Katarzyny i Zbigniewa Szumskich z Teatru Cinema w Michałowicach, z którymi opracowała specjalne gesty codzienności, mające zmienić postrzeganie sprzątania jako pracy najniższej w hierarchii.

Tytuł nawiązuje do książki Miasteczko Hibiskus chińskiego pisarza Gu Hua opowiadającej o czasach wielkiego skoku i rewolucji kulturalnej. W jednym z epizodów, bohaterka pozbawiona całego swojego dotychczasowego życia i pracy, zmuszona jest do sprzątania ulic. Hibiskus natomiast przypomina swą barwą nazwę Rosa Rotes, jaką w Niemczech ugrupowania prawicowe określają lewicę, która jest nie tylko czerwona, ale i różowa. Rosa – to też imię Róży Luksemburg, lewicowej i feministycznej działaczki zamordowanej w Berlinie.

Dotychczas performans artystka zaprezentowała w Galerii BWA w Wałbrzychu, Teatrze Cinema w Michałowicach, Galerii BWA w Jeleniej Górze, Galerii BWA Awangarda we Wrocławiu, Galerii GSW w Opolu i Galerii Kronika w Bytomiu.

Aleka Polis – jest absolwentką Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Tworzy wideo, filmy dokumentalne, animacje. Zajmuje się sztuką cyfrową, performansem i malarstwem.

Aleka Polis – Rosa Rotes Städtchen (performans)
22 lutego 2016 roku, godzina 16.00
Galeria Bielska BWA
Bielsko-Biała

Dodaj komentarz