Wiesław Dymny – Z nim wszystko okazywało się możliwe

Dymny był nie do podrobienia. Piszą o nim, że był najbogatszą osobowością artystyczną legendarnej krakowskiej Piwnicy Pod Baranami, gdzie spełniał się na rozmaitych polach: literackim, plastycznym, aktorskim, fotograficznym, filmowym, rzeźbiarskim, muzycznym. Pisał i sam wygłaszał swoje teksty. Jest autorem licznych kabaretowych piosenek, ze sztandarowymi Czarnymi Aniołami Ewy Demarczyk na czele. 24 lutego w księgarniach pojawi się biografia Wiesława Dymnego.

„Dymny. Życie z diabłami i aniołami”, Monika Wąs, okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

„Dymny. Życie z diabłami i aniołami”, Monika Wąs, okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Urodził się 25 lutego 1936 roku w Połoneczce koło Nowogródka (obecnie na Białorusi). W 1953 roku ukończył III Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Bielsku-Białej. Studiował malarstwo na ASP w Krakowie. Opowiadania zwykłe wydane w 1963 roku w Iskrach rok później przyniosły mu Nagrodę Fundacji Kościelskich. Był tekściarzem i kierownikiem artystycznym krakowskiej grupy big beatowej Szwagry (1964–1969). Tworzył także do STS-u, Teatru 38 i własnego kabaretu Remiza (z udziałem girls, działał pół roku w klubie Pod Jaszczurami), przede wszystkim jednak dla Piwnicy pod Baranami. Wraz z Henrykiem Klubą napisał scenariusze do filmów Chudy i inni, Słońce wschodzi raz na dzień oraz Pięć i pół Bladego Józka. Dużą część jego prac plastycznych, literackich, szkiców i notatek pochłonął pod koniec 1977 roku pożar domu. Kilka tygodni później, 12 lutego 1978, w odnawianym z pożogi mieszkaniu znalazła go żona. Nie żył. Mimo przeprowadzonej sekcji zwłok i dwukrotnie wznawianego śledztwa nigdy nie ustalono, co było przyczyną śmierci artysty.

Nie umiał kombinować, niczego ukryć, przechytrzyć kogoś, kłamać, tylko walił prawdę prosto z mostu. Był uczciwy do bólu, taki czysty jak palący ogień i źródlana woda. Paliło mu się w głowie i rękach, cały czas coś pisał, rzeźbił, malował, szył, konstruował… nigdy nie siedział bezczynnie. A ponieważ ówczesna rzeczywistość była bardzo trudna, to czasem uciekał w alkohol – mówiła o nim żona, Anna Dymna.

Monika Wąs – ukończyła filologię polską i teatrologię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Po studiach współpracowała z „Rzeczpospolitą”, „Przekrojem” i „Dziennikiem Polskim”. Drugą jej przyjemnością, a także profesją z wyboru, stało się podróżowanie. Biografia Wiesława Dymnego jest efektem jej długoletniego zainteresowania tym krakowskim artystą.

Monika Wąs, Dymny. Życie z diabłami i aniołami
Premiera: 24 lutego 2016 roku
Wydawnictwo Znak

Dodaj komentarz