• 2016-02-19

Święta Joanna szlachtuzów – premiera w Kaliszu

Bertolt Brecht ukazuje w Świętej Joannie szlachtuzów mechanizmy wiążące kapitalizm, państwo i religię. Cykliczne kryzysy, jakie nawiedzają gospodarkę, przyczyniają się do wzrastającego rozwarstwienia społecznego, spychają ludzi ubogich w przepaść coraz większego upokorzenia, a klasę średnią pozbawiają kontroli nad państwem. Premiera spektaklu w Kaliszu odbędzie się 20 lutego.

„Święta Joanna szlachtuzów”, reż Wojciech Klemm, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Święta Joanna szlachtuzów”, reż Wojciech Klemm, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kryzysy nie są wywoływane przez „niewidzialną rękę rynku”, lecz raczej przez konkretnych ludzi, przez ich konkretne błędy. Częściej – przez ich konkretną chciwość. Są również źródłem cierpienia konkretnych ludzi, którzy, aby sobie z nim poradzić, sięgają po dwa dość oczywiste środki: wiarę i nienawiść. Ilustruje to fabuła dramatu – oto w amerykańskim mieście Chicago trwa walka między biznesmenami o prymat na rynku mięsnym. Walka ta prowadzi do poważnego kryzysu, który wymusza masowe zwolnienia robotników. Zdezorientowani, pozbawieni środków do życia ludzie wychodzą na ulice. Wśród nich znajduje się również tytułowa Joanna, młodziutka idealistka z imieniem Boga na ustach. Bohaterka, walcząc o lepszy los dla robotników, przechodzi coś na kształt inicjacji w dorosłość, a jej spotkanie z bossem rynku mięsnego – Pierpontem Maulerem – skutkuje dziwną fascynacją.

Święta Joanna szlachtuzów to przede wszystkim historia rewolucji, która przegrała wszystkie swoje ideały. Brecht przewrotnie obwinia za tę sytuację miłość. W zbydlęconym świecie nie ma dla niej miejsca, jedynie pogrąża zdezorientowanych bohaterów. Świat Brechta to rzeczywistość pełna antagonizmów, gdzie świadomość jednostki ogranicza jej przynależność do konkretnej klasy. Między klasami zaś wciąż trwa utajona wojna – zarówno ekonomiczna, jak i światopoglądowa – czego dobrym przykładem jest najnowsza historia Polski. Twórcy nie odżegnują się od konieczności komentowania obecnych wydarzeń politycznych, jednak chcą nadać im szerszy, globalny kontekst. Stworzenie mechanizmów obronnych wobec rozwarstwienia ekonomicznego wydaje się najbardziej palącą kwestią naszej współczesności. Czy pomoże w tym Brecht?

Przekład: Roman Szydłowski, Witold Wirpsza
Reżyseria: Wojciech Klemm
Dramaturgia: Tomasz Cymerman
Scenografia: Mascha Mazur
Kostiumy: Julia Kornacka
Muzyka: Dominik Strycharski
Choreografia: Anna Krysiak
Asystent reżysera: Jacek Jackowicz
Inspicjent: Nikola Brojerska
Obsada:  Zbigniew Antoniewicz, Izabela Beń, Agnieszka Dulęba-Kasza, Jacek Jackowicz, Łukasz Kaczmarek (gościnnie), Małgorzata Kałędkiewicz-Pawłowska, Ewa Kibler, Dawid Lipiński, Marcin Trzęsowski, Dariusz Sosiński, Maja Wachowska

Święta Joanna szlachtuzów
Premiera: 20 lutego 2016 roku
Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu

Dodaj komentarz