Na nowo. Warszawiacy 1945–1955

Dom Spotkań z Historią oraz Polska Agencja Prasowa zapraszają 20 lutego o godz. 14.00 na spacer otwierający wystawę Na nowo. Warszawiacy 1945–1955. Po ekspozycji oprowadzą kuratorki: Anna Brzezińska-Skarżyńska, redaktor naczelna PAP Foto, oraz Katarzyna Madoń-Mitzner, zastępca dyrektora Domu Spotkań z Historią. Otwarcie wystawy jest częścią programu przygotowanego z okazji 10. urodzin Domu Spotkań z Historią.

„Na nowo. Warszawiacy 1945–1955” – plakat (źródło: materiały prasowe)

„Na nowo. Warszawiacy 1945–1955” – plakat (źródło: materiały prasowe)

Na wystawie prezentowane będą pochodzące ze zbiorów PAP zdjęcia Warszawy z pierwszej powojennej dekady – zarówno takie, które można będzie zobaczyć po raz pierwszy, jak i te, które stały się już warszawskimi ikonami. Autorami są najznakomitsi polscy fotoreporterzy. Ekspozycja jest trzecią przygotowaną wspólnie przez DSH i PAP – w 2007 i 2008 roku odbyły się wystawy Inna Polska. Fotografie PAP 1945–47 oraz 60 lat temu w Warszawie. Fotografie PAP 1947–48, które zapoczątkowały nurt varsavianistycznych ekspozycji w DSH.

Nowa wystawa ma charakter jubileuszowy; jest powrotem do często często podejmowanego przez organizatorów tematu – odradzającej się z ruin Warszawy. Nie jest to jednak wybór poświęcony odbudowie stolicy, powojennej traumie czy początkach komunizmu w Polsce, choć wszystko to jest obecne na zdjęciach. To przede wszystkim opowieść o ludziach, mieszkańcach Warszawy – tych, którzy wrócili do swoich zburzonych domów, i tych, którzy zamieszkali ją po wojnie. Jedni i drudzy mozolnie, z zadziwiającą determinacją i witalnością, próbują zbudować nowe życie i wrócić do normalności. To opowieść nie tyle o odbudowie miasta, ile o odbudowie życia, której narratorką jest warszawska ulica. Kuratorki wystawy świadomie nie stawiają tez i nie próbują uogólniać, oddając głos autorom zdjęć oraz uchwyconym w kadrach mieszkańcom. Ruiny i zgliszcza sąsiadują z nowymi budynkami, eleganccy mężczyźni w trenczach i kapeluszach z ludźmi w waciakach, tłumy biorące udział w procesji Bożego Ciała z pochodem pierwszomajowym, a smutek, życie w ruinach i dotkliwa bieda z tańcami na ulicznym podeście czy pływaniem kajakami po Wiśle. Niezwykle ciekawe są zdjęcia, na których widać obecność nowego systemu. Socjalistyczne hasła, sztandary czy uroczystości polityczne w wielu przypadkach sprawiają często wrażenie nużącej ludzi scenografii.

Na wystawie można będzie obejrzeć prace najlepszych polskich fotoreporterów: Jerzego Baranowskiego, Stanisława Dąbrowieckiego, Władysława Forberta, Wojciecha Kondrackiego, Tadeusza Kubiaka, Bogusława Lambacha, Lecha Pieńkowskiego, Władysława Sławnego, Karola Szczecińskiego, Mariusza Szyperki, Jana Tymińskiego, Stanisława Urbanowicza i Zdzisława Wdowińskiego. Część zupełnie nieznanych, prezentowanych publicznie po raz pierwszy na wystawie fotografii to efekt wspólnego projektu PAP i DSH – digitalizacji kilkudziesięciu tysięcy zdjęć z lat 1945–48 z archiwów PAP, pozostałe pochodzą z niedawno pozyskanych przez agencję kolekcji. Pokazana zostanie również Warszawa widziana oczami słynnych zagranicznych fotoreporterów: Juliena Bryana, Henry’ego N. Cobba i Johna Vachona.

Wystawa oddaje także głos samym mieszkańcom – z fotograficzną opowieścią współbrzmią nagrania relacji świadków pochodzące z Archiwum Historii Mówionej Domu Spotkań z Historią i Ośrodka KARTA.

Na nowo. Warszawiacy 1945–1955
Kuratorki: Anna Brzezińska-Skarżyńska (PAP), Katarzyna Madoń-Mitzner (DSH)
Od 20 lutego do 13 czerwca 2016 roku
Dom Spotkań z Historią z Warszawie

Dodaj komentarz