Najważniejsze zawsze jest niewidoczne

26 lutego w ms² w Łodzi odbędzie się wernisaż retrospektywnej wystawy Jána Mančuški. To pierwszy w Polsce kompleksowy przegląd twórczości jednego z najciekawszych czeskich artystów, podsumowanie jego poszukiwań twórczych, inspirowanych doświadczeniami konceptualizmu, a także pracą i pobytem w wielu miejscach na całym świecie.

Ján Mančuška, wystawa retrospektywna, Bratysława (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ján Mančuška, wystawa retrospektywna, Bratysława (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ján Mančuška (1972–2011) urodził się w Bratysławie, studiował w Pradze i USA, mieszkał w Berlinie. Zadebiutował na artystycznej scenie Pragi w 1990 roku, wraz z innymi członkami kolektywu Jeździec bez głowy – Josefem Bolfem, Janem Šerýchem i Tomášem Vaněkiem. Jego działania były swobodnie powiązane z lokalną specyfiką czechosłowackiego konceptualizmu, który reprezentowali tacy artyści, jak Stano Filko czy Jiří Kovanda.

Tak jak wcześniej twórcy grupy Pondělí (Poniedziałek), Mančuška utrzymywał, że jego artystyczna tożsamość wywodzi się z konstrukcji społeczno-kulturowej, która stoi w opozycji do leżącej u podstaw sztuki czeskiej tradycji surrealistycznej i romantycznej. Świadomie łączył także cechy sztuki powstałej przed i po upadku muru berlińskiego.

Z czasem w jego twórczości widoczne stały się dwa nurty. Z jednej strony, rozwijał sztukę postkonceptualną, w której interesował się językiem narracji dzieł literackich, sztuki wideo, performance i filmu. Z drugiej, fascynowały go same historie, często o wymiarze egzystencjalnym. Oprócz artystycznej praktyki Mančuška zajmował się działaniami na polu teorii sztuki. Zgodnie ze swoimi poglądami, realizując wystawy, instalacje i performance w różnych krajach, artysta starał się uchwycić charakter konkretnego miejsca i powiązane z nim doświadczenie historyczne.

Celem wystawy Ján Mančuška. Najważniejsze zawsze jest niewidoczne jest retrospektywne, uporządkowane według chronologicznego klucza spojrzenie na sztukę cenionego czeskiego artysty. Zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć rysunki, studia i materiały Mančuški, a także przyjrzeć się rekonstrukcji postkonceptualnego miejsca pracy, które jest alternatywą dla tradycyjnej pracowni artystycznej. Ekspozycja kładzie nacisk na precyzyjne wyeksponowanie intelektualnie i estetycznie wyrafinowanych dzieł, pochodzących w wielu przypadkach z prestiżowych kolekcji sztuki.

Ján Mančuška. Najważniejsze zawsze jest niewidoczne
Od 26 lutego do 24 kwietnia 2016 roku
Wernisaż: 26 lutego 2016 roku, godzina 18.00
Kurator: Vít Havránek
Współpraca kuratorska: Anna Saciuk-Gąsowska
Koordynacja: Martyna Gajda
Muzeum Sztuki w Łodzi (ms²)

Dodaj komentarz