• 2016-02-19

Dziady Adama Mickiewicza po raz pierwszy w całości na scenie teatralnej

Po raz pierwszy w historii polskiej kultury najważniejsze dzieło polskiej literatury zostanie przedstawione bez skrótów i bez znieczulenia. Czternastogodzinny maraton będzie zwieńczeniem trzyletniego projektu artystycznego, którego celem było wystawienie pierwszy raz w całości na scenie najważniejszego dzieła w historii polskiego teatru – Dziadów Adama Mickiewicza. To niezwykłe wydarzenie będzie miało miejsce już 20 lutego we wrocławskim Teatrze Polskim.

„Dziady”, reż Michał Zadara, plakat (źródło: materiały organizatora)

„Dziady”, reż Michał Zadara, plakat (źródło: materiały organizatora)

Dziady bez skrótów to spektakl zaczynający się w południe i trwający – z przerwami na obiad i kolację – aż do godzin nocnych. Premiera Dziadów w roku 2016 to wielkie wyzwanie sceniczne, angażujące cały zespół i całą machinę teatru. Kilkunastogodzinna inscenizacja wnikliwie oddaje sens słów Mickiewicza. Reżyser Michał Zadara jak nikt inny rozumie, analizuje i interpretuje polską klasykę. Czyni z Dziadów współczesny i atrakcyjny dyskurs, a oryginalność i wierność inscenizacji potwierdzają główne nagrody ministerialnego Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”.

Reżyseria: Michał Zadara
Druga reżyserka: Marta Streker
Dramaturgia: Daniel Przastek
Scenografia: Robert Rumas
Kostiumy: Julia Kornacka i Arek Ślesiński
Światło i wideo: Artur Sienicki
Muzyka: Maja Kleszcz i Wojciech Krzak (części I, II, III i IV oraz wiersz Upiór); Jan Duszyński (scena Balu w Dziadów części III); Jacek Szymkiewicz (Dziadów części III Ustęp i Objaśnienia)
Choreografia sceny Balu w Dziadów części III: Romana Agnel
Pianistka i korepetytorka (Dziadów część III); kierowniczka muzyczna (Dziadów części III Ustęp i Objaśnienia): Justyna Skoczek
Czas trwania: całość: 840 minut (siedem przerw)

Dziady
20 lutego 2016 roku (całość)
22 lutego 2016 roku (wieczór I)
23 lutego 2016 roku (wieczór II)
24 lutego 2016 roku (wieczór III)
9 kwietnia 2016 roku (całość)
Teatr Polski we Wrocławiu

Dodaj komentarz