• 2016-02-18

Mélanie Laurent – Oddychaj

To nominowana do nagrody Queer Palm podczas festiwalu filmowego w Cannes w 2014 roku opowieść o niebezpiecznej przyjaźni dwóch młodych dziewczyn. Film Oddychaj w reżyserii Mélanie Laurent, gwiazdy filmów Bękarty wojny, Iluzja i Debiutanci, wejdzie do polskich kin 19 lutego.

„Oddychaj”, reż. Mélanie Laurent (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Oddychaj”, reż. Mélanie Laurent (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Charlie prowadzi życie typowej 17-latki – pełne spotkań z przyjaciółmi i małych namiętności. Znajduje się w tym momencie życia, kiedy nie jest się już dzieckiem, ale też nie można powiedzieć, że jest się dorosłym. Jest zdolna, ambitna i piękna, jednak nie wolna od wątpliwości, rozczarowań i przede wszystkim samotności. Wtedy pojawia się Sarah. Nowa w klasie, intrygująca i zadziorna. Ma „osobowość” i zawsze jest gwiazdą – w szkole, na imprezach, wśród dziewczyn i chłopaków. Sarah zbliża się do Charlie, a ta zakochuje się w niej. Intensywnie i nieodwracalnie. Sarah daje jej coś nowego, ale nie na długo – szybko znajduje szczęście u boku kogoś innego.

Mélanie Laurent po swoim pierwszym filmie, w którym starała się połączyć dramat z elementami fantastycznymi, ponownie balansuje na linie, tym razem szukając kompromisu pomiędzy kinem gatunkowym a dramatem psychologicznym. Piękna, charyzmatyczna Sarah dołącza do klasy nieśmiałej Charlie, której życie naznaczone jest ciągłymi kłótniami rodziców. Dziewczyny szybko stają się nierozłączne, do momentu w którym Sarah zmienia się w niebezpieczną manipulatorkę. Nękana przez Sarah Charlie traci grunt pod nogami. Mélanie Laurent udaje się stworzyć relację, której konsekwencją jest autentyczne nieszczęście. Pod pozorną banalnością tej opowieści rozwojowej tli się przemoc. Jest ona szczególnie widoczna w niepokojącej scenie, w której Sarah, świadoma niewierności ojca swojej przyjaciółki, brutalnie wtrąca się w rozmowę telefoniczną rodziców Charlie. Połączenie wściekłości i lekceważenia w zachowaniu nastolatki przeraża. Autorka filmu zręcznie igra z rodzącym się terrorem.

Oddychaj prezentuje dwie obiecujące aktorki: Lou de Laâge potrafiącą zmienić się z czułej przyjaciółki w bezlitosną sadystkę oraz Joséphine Japy, która bez przesadnej histerii gra rolę dziewczyny na granicy szaleństwa.

Reżyseria: Mélanie Laurent
Scenariusz: Julien Lambroschini, Mélanie Laurent
Zdjęcia: Arnaud Potier
Muzyka: Marc Chouarain
Obsada: Joséphine Japy, Lou de Laâge, Isabelle Carré, Claire Keim, Roxane Duran, Camilie Claris

Oddychaj
Premiera: 19 lutego 2016 roku
Vivarto

Dodaj komentarz