• 2016-02-18

Muzyka francuska pod francuską batutą

Podczas najbliższych koncertów oratoryjnych w piątek 19 lutego o godz. 19.30 i w sobotę 20 lutego o godz. 18.00. Orkiestra Filharmonii Krakowskiej, którą poprowadzi francuski dyrygent Jean-Luc Tingaud, wykona wówczas Psalm 47 op. 38 na sopran, chór, organy i orkiestrę Florenta Schmitta (solo: Ewa Biegas) oraz ostatni poemat symfoniczny Césara Francka pt. Psyché.

Koncerty oratoryjne w Filharmonii Krakowskiej – plakat (źródło: materiały prasowe)

Koncerty oratoryjne w Filharmonii Krakowskiej – plakat (źródło: materiały prasowe)

„Nigdy nie przestanę twierdzić, że zbliżenie się nasze do muzyki francuskiej, prawdziwe i głębokie zrozumienie jej treści, opanowanie formy, jej dalszych możliwości rozwojowych, jest jednym z warunków rozwoju i naszej muzyki” – pisał w roku 1925 Karol Szymanowski. I podkreślał takie wartości, charakterystyczne dla tej kultury, jak: magiczna gra świateł i barw, głębia oraz pełnia żarliwego i intensywnego życia. Jak wiele racji miał patron Filharmonii Krakowskiej, będzie się można przekonać podczas najbliższych koncertów.

Florent Schmitt – za życia znany i ceniony jako kompozytor i krytyk muzyczny – po śmierci stał się postacią niesłusznie zapomnianą. Wraz z Ravelem i Strawińskim należał do grupy Les Apaches, której reprezentanci nazywani byli znacząco muzycznymi „chuliganami”. W Psalmie 47 ujawnia francuską zmysłowość brzmienia rodem z muzyki impresjonistycznej Debussy’ego, ale także zapatrzenie w muzykę dwóch śmiałych kolorystów – Wagnera i Straussa.

Poemat Francka Psyché, zainspirowany tematem miłości skrzydlatego bożka Erosa do śmiertelnej dziewczyny Psyche, w dźwiękach opowiada historię od snu tytułowej bohaterki po apoteozę miłości pary mitycznych kochanków. Kompozytor połączył w tym utworze orkiestrę symfoniczną z chórem mieszanym bez basów: soprany, alty i tenory współtworzą brzmienie poetyckie i zwiewne, jakby pozbawione treści realnej, „uskrzydlone”.

Wykonawcy:

  • Orkiestra Filharmonii Krakowskiej
  • Jean-Luc Tingaud – dyrygent
  • Ewa Biegas – sopran
  • Teresa Majka-Pacanek – chórmistrz

W programie:

  • Cesar Franck – Psyché
  • Florent Schmitt – Psalm 47 op. 38

Koncerty oratoryjne
19 lutego 2016 roku, godz. 19.30
20 lutego 2016 roku, godz. 18.00
Filharmonia Krakowska

Dodaj komentarz