• 2016-02-17

Inspiracje malarskie w filmach Andrzeja Wajdy

W tym roku Andrzej Wajda obchodzi swoje 90. urodziny. Z tej okazji 24 lutego w Kinie Muz w Muzeum Narodowym w Warszawie ruszy cykl wykładów i projekcji poświęcony inspiracjom malarskim w filmach reżysera.

Malarstwo w filmach Andrzeja Wajdy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Malarstwo w filmach Andrzeja Wajdy (źródło: materiały prasowe organizatora)

W programie projekcje 12 filmów fabularnych – od Pokolenia (1954 r) do Tataraku (2009) oraz specjalny pokaz filmu dokumentalnego Andrzej Wajda. Muzeum wyobraźni. Inspiracje w reżyserii Andrzeja Wajdy i Marka Brodzkiego.

Tęskniłem, żeby być malarzem, bo wydawało mi się, że to jest moje przeznaczenie. Trzy lata studiowałem w Akademii. Pod koniec trzeciego roku zdałem sobie sprawę, że nie mogę odnaleźć siebie i wtedy przypadkowo przeczytałem gdzieś w gazecie, jakimś tygodniku, że Szkoła Filmowa poszukuje studentów. No i wtedy zdecydowałem się porzucić Kraków i jechać do Łodzi – wspominał Andrzej Wajda.

Andrzej Wajda nie został malarzem, ale malarstwo w jego filmach jest obecne w formie cytatów i różnego rodzaju nawiązań. Inspirująca była dla niego twórczość m.in.: Andrzeja Wróblewskiego, Stanisława Wyspiańskiego, Jacka Malczewskiego, Artura Grottgera, Maksymiliana Gierymskiego, Jana Matejki, Edwarda Hoppera, Theodore’a Gericaulta, Francisca Goyi.

Wykładowcy APF Kino Muz – zarówno filmoznawcy, jak i historycy sztuki – dokonają analizy filmów Andrzeja Wajdy pod kątem inspiracji i nawiązań malarskich, zestawiać będą kadry z obrazami i zastanawiać się, jak te cytaty malarskie wpływają na interpretację filmów. Wykłady poprowadzą m.in.: prof. Krzysztof Kornacki, prof. Tadeusz Miczka, prof. Tadeusz Lubelski.

Karnet na zajęcia uprawnia także do wstępu do Muzeum Narodowego w Warszawie przez cały czas trwania kursu.

Zajęcia Akademia Polskiego Filmu – Kino Muz Malarstwo w filmach Andrzeja Wajdy są przedmiotem ogólnouniwersyteckim UW (4 punkty ECTS), ale będą również otwarte dla wolnych słuchaczy. Karnety można kupić w kasach Muzeum Narodowego.

Akademia Polskiego Filmu Kino Muz – Malarstwo w filmach Andrzeja Wajdy
Od 24 lutego, każda środa, godz. 17.00
Organizatorami kursu są: Polski Instytut Sztuki Filmowej i Muzeum Narodowe w Warszawie
Kino MUZ
Muzeum Narodowe w Warszawie

Dodaj komentarz