Przez Pryzmat. Odsłona 3.

Po wystawach w Krakowie i w Poznaniu, prace laureatów konkursu Artystyczna Podróż Hestii zostaną pokazane we Wrocławiu. Od 11 marca w galerii Neon będzie można zobaczyć wybór 15 prac z kolekcji konkursowej.

„Przez Pryzmat. Odsłona 3”, Wystawa wybranych prac laureatów konkursu Artystyczna Podróż Hestii – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Przez Pryzmat. Odsłona 3”, Wystawa wybranych prac laureatów konkursu Artystyczna Podróż Hestii – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Do współtworzenia koncepcji trzeciej odsłony Pryzmatu zostali zaproszeni studenci Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta. Wydarzenie otwarte dla wrocławian przypada na piętnastolecie programu mecenatu artystycznego, rozpoczętego przez firmę ERGO Hestia w 2002 roku.

Fundacja Artystyczna Podróż Hestii działa na rzecz promocji młodych twórców, między innymi poprzez organizowanie co roku ogólnopolskiego konkursu Artystyczna Podróż Hestii dla studentów wszystkich wydziałów artystycznych w Polsce. Ideą założycielską konkursu jest wspieranie początkujących artystów w zaistnieniu na polskim i międzynarodowym obiegu sztuki. Inicjatywa ta stanowi dla młodych uczestników wyjątkową okazję do konfrontacji z profesjonalną krytyką artystyczną i publicznością. Pozwala również odbiorcom szeroko zorientować się w realnej działalności polskich uczelni artystycznych oraz zwraca uwagę na kierunki, w jakich podążają ich adepci.

Fundacja chce uczestniczyć w rozwoju drogi i kolejnych etapach kariery artystycznej finalistów oraz laureatów konkursu poprzez prezentowanie ich twórczości szerokiej publiczności w największych ośrodkach kultury w Polsce. Zwycięzcy konkursu wysyłani są w artystyczną podróż do Nowego Jorku i Walencji. W podróży są także ich prace. Po wystawach w Pałacu Sztuki w Krakowie oraz w galerii Arsenał w Poznaniu teraz kolekcję konkursową zaprezentujemy we Wrocławiu. Nie bez powodu miejscem ekspozycji jest galeria Neon. Współorganizatorem wydarzenia jest Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta. Studenci kierunku Mediacja Sztuki, w ramach współpracy ASP Wrocław z Fundacją APH, uczestniczyli w półrocznym programie edukacyjnym i współtworzyli koncepcję wrocławskiej wystawy.

Cyryl Polaczek, „Autoportret” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Cyryl Polaczek, „Autoportret” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Przez Pryzmat. Odsłona 3 jest kuratorskim wyborem prac laureatów konkursu Artystyczna Podróż Hestii. Obiekty, które zostaną zaprezentowane w galerii Neon, powstały w ramach wszystkich edycji przedsięwzięcia. Dobór dzieł jest zatem zbiorem artefaktów pozostałych po konkursie, a same prace – charakteryzujące się różnorodnością języka wypowiedzi, mediów czy podjętych przez artystów tematów – okazały się jednocześnie zapisem zmian w estetyce i wyrazie twórczym z lat 2002–2015. Tytułowy pryzmat oznacza sposób patrzenia na sztukę. To narzędzie, które odbija, załamuje lub rozszczepia światło na feerię barw, stając się dla nas synonimem kolekcji, która tworzy się wraz z kolejnymi edycjami konkursu. Jest to zbiór niejednolity, ale interesujący ze względu na wieloletnią historię oraz ludzi, którzy są z nim związani. Skupiając się na indywidualnym punkcie widzenia każdego odbiorcy, staramy się przybliżać sztukę coraz szerszym kręgom, pokazując wielowymiarowy sposób wypowiedzi artystów z najważniejszych akademii artystycznych w Polsce.

Artyści: Michał Batorski, Natalia Bażowska, Łukasz Biliński, Daniel Cybulski, Matej Frank, Małgorzata Goliszewska, Marcin Grzęda, Ewa Juszkiewicz, Krzysztof Nowicki, Łukasz Patelczyk, Cyryl Polaczek, Aleksandra Prusinowska, Jakub Rebelka, Xawery Wolski, Marcin Zawicki.

Koncepcja kuratorska Piotr Szpilski i studenci: Klaudia Baśko, Karolina Błażejczak, Katarzyna Bobiec, Dominika Borkowska, Patrycja Budzyk, Joanna Chlebowska, Anna Cieślak, Maja Dubowska, Ewa Gołojuch, Estera Gundlach-Fober, Ewa Kilar, Michał Klag, Karolina Kołtunicka, Jagoda Kozon, Zofia Kuznik, Julia Łowińska, Cecylia Mach, Paulina Przybyłek, Paulina Szkatuła, Irmina Witos.

Przez Pryzmat. Odsłona 3
Wystawa wybranych prac laureatów konkursu Artystyczna Podróż Hestii

Od 11 do 24 marca 2016 roku
Wernisaż: 11 marca 2016 roku, godzina 19.30
Organizator: Fundacja Artystyczna Podróż Hestii
Współorganizator: Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu
Galeria Neon
Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu

Dodaj komentarz