Wyspa

19 lutego Galeria Art Agenda Nova w Krakowie zaprasza na wernisaż wystawy Wyspa Michaliny Bigaj. Geograficzna definicja wyspy – lądu otoczonego wodą stanowi zaledwie punkt wyjścia do poszukiwań prowadzonych przez artystkę.

Michalina Bigaj, „Wyspa” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Michalina Bigaj, „Wyspa” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pobyt studyjny na Islandii zainspirował Michalinę Bigaj do podjęcia w swojej twórczości motywu wyspy zarówno w jej wymiarze uniwersalnym, jak i lokalnym. Odosobnienie i izolacja to najczęściej kojarzone z tym toposem cechy, zaś w przypadku tego najdalej wysuniętego na Północ skrawka Europy, pojawia się równocześnie wizja łączącego w sobie sprzeczności kraju lodu i gorących źródeł.

Spotkania z mieszkańcami Islandii, zasłyszane od nich opowieści, jak i własne doświadczenia związane z jej odkrywaniem, utwierdziły artystkę o wciąż przemożnym wpływie natury na życie jej mieszkańców. Buduje więc ona wizualną opowieść o relacjach między ludźmi a nieokiełznanymi siłami przyrody, zmuszającymi ich nadal do dostosowania się do ich reguł.

Michalina Bigaj – urodziła się w 1991 roku. Artystka wizualna. W latach 2010–2015 studiowała na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz na Universität der Künste w Berlinie (2014/2015). Tworzy rzeźby video, instalacje i fotografie, w których stara się znaleźć równowagę pomiędzy kategoriami natury i kultury. Jest stypendystką i laureatką Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla studentów uczelni artystycznych za wybitne osiągnięcia w twórczości artystycznej, uczestniczka 7. Triennale Młodych Kunszt w Centrum Rzeźby Polskiej w Oroosku (2014) oraz kilkunastu wystaw zbiorowych.

Michalina Bigaj, Wyspa
Od 19 lutego do 28 marca 2016 roku
Wernisaż: 19 lutego 2016 roku, godzina 18.00
Art Agenda Nova
Kraków

Dodaj komentarz