Władysław Pluta i sitodruki

19 lutego w Jan Fejkiel Gallery odbędzie się wernisaż wystawy sitodruków, których autorem jest Władysław Pluta. Jego prace najczęściej opierają się na możliwościach, które niesie za sobą typografia oraz charakteryzują się daleko posuniętą redukcją środków wyrazu.

Władysław Pluta, „onions & Oranges 3”, sitodruk, 2015 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Władysław Pluta, „onions & Oranges 3”, sitodruk, 2015 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Prace artysty z lat 2014–2015, które prezentujemy na dzisiejszej wystawie są pogłębieniem eksperymentów z wcześniejszych lat, dalszym odkrywaniem wzajemnej zależności między literą, a obrazem. W najnowszych sitodrukach Władysława Pluty litera nadal jest konstytuującym elementem obrazu, jej relacje z realnym przedmiotem, który desygnuje, stają się jednak coraz bardziej źródłowe i elementarne. Pluta, mistrz kreatywnej typografii, poszukuje pierwotnego związku miedzy znakiem litery, a rzeczywistością, z której wyrasta i którą opisuje. Wierzy w ich głębokie sięgające pierwotnych form powiązanie.

Najnowsze prace w większym stopniu zmierzają ku abstrakcji, choć ich związek z realnością nigdy dotąd nie wydawał się tak bliski. Nie są bowiem produktem fantazji, ani pojęciowych spekulacji. Inspirują je codzienne doświadczenia artysty: praca zawodowa, częste podróże, kontakt z naturą, ale i malarska klasyka. Doświadczeniem pleneru na zakopiańskiej Harendzie jest cykl pt. Zima w górach wraz z podtytułami poszczególnych prac Cyhrla, Harenda, Nosal, Olcza, Orawica. Opisowe tytuły, którymi wzgardziłby szanujący się pejzażysta, przekornie sugerują zwrot ku tradycji, zaprzecza jej jednak obraz. Geometryzujące punkty czerni, formy literopodobne w przestrzeni bieli to typograficzna, ale i topograficzna identyfikacja miejsc znanych i lubianych przez artystę. Nie jesteśmy jednak pewni, czy dzieło Pluty zadowoli miłośników natury. A jednak ,mimo że gra nadal toczy się na poziomie abstrakcji miedzy literą a przedmiotem obrazu , w kontraście śnieżnobiałej przestrzeni karty papieru i czarnych punktów druku trudno nie dostrzec zmysłowych walorów pejzażu zimowego.

Jan Fejkiel, fragment tekstu pt. Litera obrazu / Obraz litery w katalogu do wystawy artysty

Władysław Pluta – urodził się w 1949 roku w Jeleniu. W roku 1968 ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie. W latach 1968–1974 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Form Przemysłowych. Dyplom uzyskał w pracowni prof. Ryszarda Otręby. W 1974 roku rozpoczął pracę pedagogiczną w Katedrze Komunikacji Wizualnej Wydziału Form Przemysłowych macierzystej uczelni, gdzie obecnie jest profesorem. Uprawia projektowanie graficzne i grafikę artystyczną. Uczestniczył w licznych wystawach w kraju i za granicą. Obok nagród w dziedzinach projektowania, plakatu i książki otrzymał również wyróżnienia za działalność artystyczną i pedagogiczną. Od 25 lat współpracuje z Jan Fejkiel Gallery w Krakowie. Sitodruki są drugą wystawą indywidualną artysty w galerii.

Władysław Pluta, Sitodruki
Wernisaż: 19 lutego 2016 roku, godzina 19.00
Jan Fejkiel Gallery
Kraków

Dodaj komentarz