• 2016-02-16

Kino w dobrym gatunku

27 lutego Narodowy Instytut Audiowizualny w Warszawie rozpocznie przegląd polskiego Kina w dobrym gatunku. Podczas kilkunastu spotkań w sali kinowej NInA pokazane zostaną filmy od lat 30. XX wieku aż po premiery ostatnich sezonów, reprezentujące gatunkowo kryminały, melodramaty, horrory i dreszczowce, a także filmy młodzieżowe i przygodowe.

„Zbrodniarz, który ukradł zbrodnię”, reż. Janusz Majewski, fot. Jerzy Troszczyński, © Studio Filmowe ZEBRA (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Zbrodniarz, który ukradł zbrodnię”, reż. Janusz Majewski, fot. Jerzy Troszczyński, © Studio Filmowe ZEBRA (źródło: materiały prasowe organizatora)

Podczas kilkunastu spotkań pokazane zostaną filmy od lat 30. XX wieku, aż po premiery ostatnich sezonów, od telewizyjnych hitów aż po dzieła odnalezione niedawno na taśmach z międzywojnia. Niektóre z nich, oglądane po latach, zdumiewają pomysłowością twórców i wzruszają staroświeckim urokiem efektów. Przywracają także pamięć o znakomitych rzemieślnikach kina gatunkowego, takich jak Jan Batory, Ryszard Ber, Julian Dziedzina, Marek Piestrak, Kazimierz Tarnas czy Michał Waszyński.

Projekcje w NInA będą zorganizowane w czterech pasmach gatunkowych, dedykowanych różnym grupom odbiorców. Wybranym seansom towarzyszyć będą krótkie prelekcje i spotkania z reżyserami, aktorami i gośćmi specjalnymi. Co opowie kryminalistyk o metodach Szackiego/Szackiej, kulturoznawca o międzywojennym okultyzmie a psycholog o podwórkowym wychowaniu?

27 lutego cykl otworzy Zbrodniarz, który ukradł zbrodnię w reż. Janusza Majewskiego (1969). Reżyser kultowych Zaklętych rewirów i najnowszych Ekscentryków, czyli po słonecznej stronie ulicy zaczął przygodę z kinem jako wyrafinowany stylista rozmaitych gatunków. Tu opowiada historię emerytowanego milicjanta, który wraca do swego ostatniego śledztwa… Ekranizacja nagrodzonej przez MO powieści Krzysztofa Kąkolewskiego ujmuje wiarygodnym przedstawieniem warszawskiego półświatka i minimalistyczną grą Zygmunta Hübnera. Po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserem.

5 marca, dzień przed 90. rocznicą urodzin Andrzeja Wajdy pokazany zostanie jego filmowy hołd złożony młodości i młodzieńczym nadziejom, a więc Kronika wypadków miłosnych, autora książki i scenarzysty filmu, Tadeusza Konwickiego. Losy wielkiej i tragicznej miłości Aliny i Witka to w końcu prawdziwy melodramat, choć najważniejsza jest opowiedziana przez Konwickiego historia dojrzewania na idyllicznych Kresach. Pełne nadziei oczekiwanie na wszystko, co może się zdarzyć, łączy się tu  z nostalgicznym wspomnieniem tego, co utracone i niespełnione. W film zaprezentowany będzie w wersji po rekonstrukcji cyfrowej.

12 marca odbędzie się pokaz Wilczycy Marka Piestraka, najbardziej wszechstronnego reżysera polskiego kina gatunkowego lat 70. i 80. Gotycka historia hrabianki, która ma zbyt bliskie kontakty z wilkami, będzie okazją do badania fenomenu polskiego horroru. Historia rozgrywa się w realiach zaboru galicyjskiego i nie brakuje w niej odniesień do ówczesnej sytuacji politycznej. Po projekcji odbędzie się spotkanie z dr Jackiem Rokoszem, znawcą kina exploitation.

19 marca to okazja na spotkanie z filmem młodzieżowym czy przygodowym, który przeżywał prawdziwy rozkwit w latach 60. Tu gatunek reprezentować będzie Szatan z siódmej klasy w reż. Marii Kaniewskiej z udziałem Poli Raksy (debiut!), Józefa Strąka i Stanisława Mikulskiego. Adaptacja powieści Kornela Makuszyńskiego o wakacyjnych przygodach obdarzonego detektywistyczną żyłką Adasia Cichowskiego, zachowuje wdzięk i lekkość oryginału. Film zaprezentowany będzie w wersji po rekonstrukcji cyfrowej.

Kino w dobrym gatunku
Od 27 lutego do 11 czerwca 2016 roku
Pokazy odbywać się będą w soboty o godzinie 18.00
Narodowy Instytut Audiowizualny
Warszawa

Dodaj komentarz