• 2016-02-16

Dokument podróży Agnieszki Przepiórskiej wraca do TR Warszawa

W dniach 18–21 lutego w TR Warszawa będzie można zobaczyć spektakl Dokument podróży – performans Agnieszki Przepiórskiej. Na scenie towarzyszyć jej będą Maria Maj (aktorka TR Warszawa) oraz Jacek Żakowski (publicysta).

„Dokument podróży”, reż. Agnieszka Przepiórska, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Dokument podróży”, reż. Agnieszka Przepiórska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dokument podróży oparty jest na autentycznej historii Agnieszki Przepiórskiej. Spektakl łączy dwa media: dokumentalny film i performans na żywo. Tematem jest potrzeba szukania korzeni i zrozumienia własnej tożsamości. Bohaterka filmu, Agnieszka, przypadkowo odkrywa, że pochodzenie jej rodziny jest inne od wersji powielanej i wypowiadanej przez kolejne pokolenia. Aby rozwikłać tajemnicę i zmierzyć się z nową tożsamością, wyrusza w podróż do rodzinnych korzeni, która prowadzi przez Suwałki i Tel Awiw. Jaki wpływ na rodzinne relacje mają wypierane i ukrywane prawdy? W jaki sposób wybory rodziców i dziadków determinują życie następnych pokoleń? Czy tożsamość można wybrać, czy to ona nas wybiera?

Podczas pracy nad projektem zrozumiałam, że tak naprawdę opowiadam historię o potrzebie głębokiej bliskości. Temat żydowski okazał się pretekstem do dotknięcia skomplikowanej relacji matka–córka, a także – co integralnie wiąże się z wyborem tematu – próbą zrozumienia lęku, traumy rodzinnej przenoszonej z pokolenia na pokolenie. Jestem przekonana, że ukrywane oraz wypierane prawdy mają wpływ na następne generacje, że strach i wstyd niewyrażone, nieopowiedziane we właściwym czasie stają się koszmarem dla następnych pokoleń. W tym spektaklu chciałabym stanąć twarzą w twarz z własnym lękiem, chciałabym opowiedzieć o swojej potrzebie miłości, a także o tęsknocie za świadomą, czystą relacją międzypokoleniową – mówi autorka.

Projekt powstał sezonie 2014/15 w ramach programu Teren TR. Partnerem wydarzenia jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Dokument podróży
Reżyseria: Agnieszka Przepiórska
Pokazy: od 18 do 21 lutego 2016 roku
TR Warszawa

Dodaj komentarz