Baccilus

19 lutego w przestrzeni Galerii F.A.I.T. w Krakowie odbędzie się wernisaż wystawy Marty Antoniak zatytułowanej Baccilus. Jej kuratorem jest Tomek Baran.

Fot. Marta Antoniak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Marta Antoniak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przekraczając próg galerii stajemy się częścią odrębnego świata mikroorganizmów i tkanek budowanego na wzór wnętrza ludzkiego ciała. Człowiek jest terenem od dawna skolonizowanym i zasiedlanym przez kultury bakterii i drobnoustroje. Ich liczba jest miejscami dziesięciokrotnie większa niż liczba jego własnych, budujących organizm, komórek. Stając się częścią ludzkiego organizmu wpływają na jego funkcjonowanie, w tym również na pracę mózgu i stany psychiczne. Obrazy mikro świata mieszają się z wizjami zainfekowanego umysłu. Procesy mikrobiologiczne dyktują sposób pracy z przestrzenią galerii. Pozorna harmonia natury i doskonałość organicznej maszyny jaką jest człowiek, zamieniona zostaje na pole walki. Lepka materia rozlewa się w sposób nieopanowany deformując meble i strukturę pomieszczeń. Nadmiar detalu i złożoność konstruowanych obiektów przekracza granice percepcji. Gdy ludzie zaczynają rozprawiać o swoich wypróżnieniach, stają się równie niepohamowani, jak proces, który opisują (William S. Burroughs, Ćpun). Gęsta, kolażowa przestrzeń, mieszanina wątków, wizji, rzeczywistości przypominają deliryczne stany z prozy Burroughs’a czy filmów Cronenberga. Niepohamowane procesy przypominają obsesyjne wizje budowane nieumiarkowaniem, wykoślawieniem i rozbuchaniem form.

Znane choćby z wystawy Polikolor w Sądeckim Sokole czy z Bielskiej Jesieni, prace Marty Antoniak w przestrzeni F.A.I.T. stają się mniej dosłowne, mniej figuratywne. Metoda stosowana wówczas do realizacji poszczególnych prac, staje się podstawą do działania w przestrzeni, tworzenia środowisk, do których wkracza się w sposób przypominający zdziwienie dziecka po raz pierwszy przykładającego oko do wizjera mikroskopu i odkrywającego, że ten teoretycznie rozpoznany choć niewidzialny świat mikro istnieje naprawdę i posiada fizyczny kształt, a nawet kolor. Lepkość organiczności budowana jest przez artystkę topionym plastikiem i elementami z tworzyw sztucznych. Plastikowe przedmioty codziennego użytku (zabawki, dekoracje, modele) splatają się są w plastyczną całość. Uproszczone w swoich cechach postaci zabawkowych ludzików i zwierząt przypominają wirusy będące wtórnie uproszczonymi organizmami pasożytniczymi. Metaboliczne oddziaływania i reprodukcja oparta na kopiowaniu kreują ich kształty. Powielanie i zmienność w dziedziczeniu cech są formą ich życia. W swej strukturze martwe, funkcjonalnie posiadają cechy żywych organizmów. Są mistrzami subwersywnych działań, skutecznie i po cichu przejmując kontrolę, przystosowując się do odmiennego środowiska i specyficznych cech gospodarza.

W dobie pozytywistycznych idei współpracy, współdziałania i partnerstwa, dyktatury wizerunków idealnych matek, probiotyków, pięknych ciał, gładkich skór oraz propagandy szczęścia i sukcesu jaki sami sobie serwujemy na Facebooku, proponowany przez Martę Antoniak obraz człowieka jest daleki od harmonijnego i dlatego ożywczy. Stworzone w Galerii F.A.I.T. środowisko kształtowane jest przez proces zawłaszczania, a podstawowym modelem współistnienia elementów jest pasożytnictwo i antagonizm. Skala, która przytłacza, wyolbrzymienie, wypaczenie, nieopanowana reprodukcja – to cechy przestrzeni wykreowanej wspólnie przez Martę Antoniak i kuratora wystawy Tomka Barana, artysty po raz pierwszy występującego w tej roli.

Marta Antoniak (ur. 1986 w Zabrzu) – jest absolwentką Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 2011 roku uzyskała dyplom w pracowni prof Andrzeja Bednarczyka. Obecnie jest doktorantką na tej samej uczelni. Autorka wystaw indywidualnych m.in. Swallowed, COLLECTIVA, Berlin (2015); Polikolor, BWA Sokół, Nowy Sącz (2014) Uczestniczka kilkudziesięciu wystaw zbiorowych w kraju i zagranicą. Mieszka i pracuje w Krakowie.

Marta Antoniak, Bacillus
Od 20 lutego do 7 kwietnia 2016 roku
Wernisaż: 19 lutego 2016 roku, godzina 19.00
Kurator: Tomek Baran
Galeria F.A.I.T.
Kraków

Dodaj komentarz