Astrid Lindgren – Dzienniki z lat wojny

W ciągu całego okresu drugiej wojny światowej Astrid Lindgren pisze dziennik, w którym opowiada o świecie w tym nieludzkim czasie, o codzienności w Sztokholmie i o tym, jak toczy się życie w jej rodzinie. Między własne notatki wkleja wycinki ze szwedzkich gazet.

Astrid Lindgren, „Dzienniki z lat wojny 1939–1945” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Astrid Lindgren, „Dzienniki z lat wojny 1939–1945” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Dzienniki z lat wojny 1939–1945 to unikatowe autobiograficzne dzieło, osobisty opis lat wojny pełen smutku i lęku, który pokazuje, jak dramatyczne wypadki rozgrywające się na świecie wpływają na nas wszystkich. Książkę wzbogacają niepublikowane zdjęcia rodzinne oraz skany kilkunastu stron oryginalnego dziennika pisarki.

Astrid Lindgren (1907–2002) to najbardziej znana na świecie autorka książek dla dzieci. Historie dla najmłodszych czytelników zaczęła tworzyć w wieku 34 lat, kiedy na prośbę chorej córki wymyśliła postać Pippi Pończoszanki. Maszynopis nie został jednak zaakceptowany przez wydawnictwo. Pierwszą książką Astrid Lindgren przyjętą do publikacji była powieść dla dziewcząt Zwierzenia Britt-Mari. Tak w 1944 roku rozpoczęła się seria sukcesów szwedzkiej pisarki. Napisała kilkadziesiąt książek (najbardziej znane to: Dzieci z BullerbynRonja, córka zbójnikaBracia Lwie Serce, serie o Pippi Pończoszance, Emilu ze Smalandii, Karlssonie z Dachu, Madice z Czerwcowego Wzgórza czy Lotcie z ulicy Awanturników) i stała się jedną z najbardziej wpływowych osób w Szwecji. Jej książki przetłumaczono na blisko 100 języków, często były także ekranizowane. Została uhonorowana dziesiątkami nagród szwedzkich i międzynarodowych, m.in. medalem Hansa Christiana Andersena (1958), International Book Award UNESCO (1993), Orderem Uśmiechu, a także nagrodą Right Livelihood Award w 1994 roku. 2 maja 1989 roku Uniwersytet Warszawski przyznał jej tytuł doktora honoris causa.

Astrid Lindgren zmarła 8 stycznia 2002 roku w Sztokholmie, w wieku 94 lat.

W 2015 roku nakładem Wydawnictwa Nasza Księgarnia ukazała się korespondencja Astrid Lindgren z jedną z czytelniczek pt. Twoje listy chowam pod materacem.

Astrid Lindgren, Dzienniki z lat wojny 1939–1945
Premiera: styczeń 2016 roku
Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Dodaj komentarz