Supresja i Apostroph’y

Projekt Supresja i Apostroph’y pomyślany jest jako próba prezentacji w przestrzeni galerii procesu przenikania się kilku strategii artystyczno-badawczych wywiedzionych z 30-letniej praktyki artystycznej Marka Rogulskiego. Wernisaż oraz performance instrumentalny artysty odbędą się 26 lutego w Gdańskiej Galerii Miejskiej.

Marek Rogulski, Performance „CH3NHCH2” grupy Ziemia Mindel Wurm, Galeria Wyspa, 1990, Archiwum Fundacji TNS (źródło: materiały prasowe organizatora)Marek Rogulski, Performance „CH3NHCH2” grupy Ziemia Mindel Wurm, Galeria Wyspa, 1990, Archiwum Fundacji TNS (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marek Rogulski, Performance „CH3NHCH2” grupy Ziemia Mindel Wurm, Galeria Wyspa, 1990, Archiwum Fundacji TNS (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zarówno nowe realizacje, jak i dokumentacje prac z połowy lat 80. staną się punktami odniesienia dla działań o charakterze performatywnym i muzycznym Marka Rogulskiego. Inspiracje zakorzenione w latach 70. odżyją w przywołanej na wystawie koncepcji Instytutu Cybernetyki Sztuki fundacji TNS. Metodologia Apostrofu zastosowana zostanie do kilku wybranych wątków działalności artysty, które tym samym poddane zostaną pewnemu koncepcyjnemu zabiegowi.

Marek Rogulski,Instytut Cybernetki Sztuki Fundacji TNS, akcja, Kreta (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marek Rogulski,Instytut Cybernetki Sztuki Fundacji TNS, akcja, Kreta (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pojęcie Supresji można zinterpretować jako wyparcie ze świadomości społecznej niektórych faktów historycznych, artystycznych, które z różnych powodów warto przywrócić w nowym kontekście i poddać ponownemu odczytaniu. Zestawienie tytułowego stłumienia i apostroph’icznego przemilczenia ma być sposobem na dotarcie do treści innego rodzaju. Według autora wyniknąć ona może z proponowanego nawarstwienia, ze swoistej kolizji kilku trybów myślenia i mówienia o sztuce. W pewnym sensie projekt ma łączyć w sobie charakter ekspozycji promującej koncept artystyczny i instytucjonalny, jak i ma za zadanie natychmiast, niejako na gorąco przetwarzać te koncepty w proponowanej strategii działań.

Wystawa Marka Rogulskiego jest częścią projektu … już nie ma dzikich plaż, organizowanego w GGM2, mającego na celu analizę i przybliżanie metodologii działań współczesnych twórców.

Marek Rogulski, Supresja i Apostroph’y
Od 26 lutego do 6 marca 2016 roku
Wernisaż oraz performance instrumentalny: 26 lutego 2016 roku, godzina 19.30
Finisaż i koncert duetu Gos & Rogulus: 6 marca 2016 roku, godzina 18.00
Kuratorka: Patrycja Ryłko
Gdańska Galeria Miejska
Gdańsk

Dodaj komentarz