Wymiary żałoby

Niebawem w Wydawnictwie Uniwersytetu Jagiellońskiego ukaże się książka Birgül Oğuz Ha!, w 2014 roku wyróżniona Nagrodą Literacką Unii Europejskiej. Utrzymane w melancholijnym tonie opowiadania Oğuz dotykają psychologicznego i politycznego wymiaru żałoby.

Birgül Oğuz, „Ha!” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Birgül Oğuz, „Ha!” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Punktem wyjścia jest śmierć ojca autorki, należącego do pokolenia 1968 roku, które doznało wielu krzywd podczas przewrotu wojskowego w Turcji w latach osiemdziesiątych. Ha! jest więc opowieścią pogrążonej w żałobie córki, która rozpaczliwie próbując pogodzić się z osobistą stratą, starając się jednocześnie rozliczyć z trudną historią swojego kraju, który wciąż nie przyznaje się do popełnionych zbrodni.

Wie tylko, że dni spędzone z matką w domu, w którym panowała żałoba, łączyły się jak kolejne ogniwa, uniosły i owinęły wokół jej szyi. Kiedy rozeszły się tłumy żałobników, ucichł szelest papierów spadkowych, światło pojawiało się wieczorem tylko w jednym pokoju, każde pukanie do drzwi sprawiało, iż myślały, że przyszedł, jakby nie umarł, i może właśnie dlatego, to znaczy, kiedy zostały same w domu zawsze wysprzątanym, żeby zmarły ojciec mógł znaleźć kurtkę, papierosy i okulary tam, gdzie je zostawił, gdy wróci do domu, i wiele tygodni później, kiedy zdały sobie sprawę z tego, że naprawdę zostały same razem…

(fragment książki)

Birgül Oğuz (ur. 1981) – turecka dziennikarka i tłumaczka. Studiowała komparatystykę i kulturoznawstwo na Uniwersytecie Bilgi w Istambule. W 2006 roku otrzymała stypendium im. Hazela Heughana na Uniwersytecie w Edynburgu. Jej opowiadania, eseje, artykuły i tłumaczenia publikowane są w najważniejszych tureckich magazynach literackich i czasopismach kulturalnych, m.in. „Varlık”, „Notos Öykü”, „Dünyanın Öyküsü”, „Roman Kahramanları” i „Remzi Kitap”. W 2013 Oğuz była rezydentką w prestiżowym ośrodku pracy artystycznej Q21 w Wiedniu. Obecnie jest doktorantką na Uniwersytecie Boğaziçi w Istambule i prowadzi zajęcia z interpretacji powieści europejskiej w szkole teatralnej Moda Sahnesi.

Birgül Oğuz, Ha!
Premiera: luty 2016 roku
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

Dodaj komentarz