• 2016-02-13

Typoplakat

Wystawa Typoplakat, której wernisaż odbędzie się 18 lutego w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, prezentuje najciekawsze tendencje we współczesnym plakacie typograficznym Polski, Czech i Słowacji.

Wystawa „Typoplakat” – plakat, Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa „Typoplakat” – plakat, Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fenomen plakatu typograficznego polega na jego uniwersalności. Jego bazę stanowi litera łacińska, a jego sens zasadza się na uwydatnianiu graficznej mocy słowa. Dzięki nowym technologiom, ogromnym możliwościom powielania, wspaniałemu rozwojowi technik druku takich jak szablon i sitodruk, „graficzny obraz słowa” – jak mówi Jacques Derrida – nabiera nowego spersonifikowanego charakteru.

Oprócz plakatów reklamowych, kulturalnych i społecznych, nową wartością w obszarze sztuki plakatu jest plakat self-edition, autorski plakat powstający w niewielu egzemplarzach, powielany cyfrowo lub za pomocą sitodruku lub szablonu. Wiele prac prezentowanych na wystawie Typoplakat to plakaty autorskie self-edition, traktowane jako samodzielny środek wypowiedzi, które sytuują się na pograniczu grafiki, szablonu i poezji konkretnej.

Tekst: Sławomir Kosmynka

Projekt Typoplakat to cykl objazdowych wystaw plakatów typograficznych miał swoją premierę w 2012 roku w Muzeum Drukarstwa w Cieszynie. Od tego czasu wciąż poszerzająca się kolekcja stopniowo przedstawiała się odwiedzającym w Zlinie (2013), Bratysławie (2014) oraz Usti nad Labem (2015).

Typoplakat – wystawa plakatów autorów z Czech, Polski i Słowacji
Od 18 lutego do 20 marca 2016 roku
Wernisaż: 18 lutego 2016 roku, godzina 17.30
Kurator: Pavel Noga
Organizatorzy: Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Dodaj komentarz