• 2016-02-13

Przejście Moniki Cichosz

17 lutego Galeria Stara Łódzkiego Domu Kultury zaprasza na wystawę zatytułowaną Przejście. Monika Cichosz, poszukując przestrzeni do tworzenia swoich fotografii, zatrzymuje się w miejscach dzikich, naturalnych, ale także tych postindustrialnych, porzuconych, naznaczonych upadkiem – to szczątki architektury pofabrycznej, porzucone przedmioty, gruz, ale także piasek, woda i światło.

Fot. Monika Cichosz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Monika Cichosz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na fotografiach artystki pojawia się element innego wymiaru, następuje stworzenie iluzji nowej przestrzeni, przejść do innych światów, portali umożliwiających podjęcie innej drogi, pojawiających się na różnych etapach życia, powodujących wzmożoną emanacje różnego rodzaju energii. Te świetlne wypełnione są miłością, natomiast te z odczuwalnym smutkiem autorka nazywa wrotami śmierci. Uosabiają one ważne momenty w życiu, zmiany i możliwość dalszego rozwoju. Zazwyczaj są inicjacją końca i początku.

Fot. Monika Cichosz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Monika Cichosz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kantorowskie zafascynowanie Moniki Cichosz miejscami i przedmiotami porzuconymi, niedocenianymi, „niewidocznymi” przez swą prozaiczność, znalazło swój wyraz także w cyklu obrazów.

Prostopadłościan pokryty historią, tzw. „kubik malarski” odnaleziony przeze mnie w innym wymiarze jego przeznaczenia. Do tej pory zepchnięty na bok obiekt użytkowy, tak często pomocny, a jednak niezauważalny, zostaje dostrzeżony i odkryty na nowo. Malując układy drewnianych obiektów nadaję im nową siłę, nowe znaczenie i zmieniam ich funkcję. Podnoszę te obiekty do rangi przedmiotu zauważonego i docenionego. Przedmiot przestaje być elementem wyposażenia pracowni, staje się obiektem, który fotografuję a następnie przenoszę na płótno. Układam kubiki w czyste, budujące kompozycje, rzucam na nie światło i tworze nowy obraz starej, zniszczonej materii – mówi Monika Cichosz.

Monika Cichosz – Przejście
Od 17 lutego do 5 marca 2016 roku
Wernisaż: 17 lutego 2016 roku, godzina 18.00
Galeria Stara (Łódzki Dom Kultury)
Łódź

Dodaj komentarz