• 2016-02-13

Gdańscy Pianiści Miastu

Nadbałtyckie Centrum Kultury zaprasza na zimową edycję festiwalu Gdańscy Pianiści Miastu, która rozpocznie się 18 lutego. Odbędą się trzy wieczory muzyki poważnej, podczas których artyści zabiorą słuchaczy w intrygującą podróż przez muzyczne style i epoki.

Gdańscy Pianiści Miastu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Gdańscy Pianiści Miastu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zabrzmią dzieła zróżnicowane pod względem formy i charakteru. Oprócz młodych utalentowanych pianistów publiczność będzie miała okazję usłyszeć interpretacje doświadczonego już artysty – pedagoga Akademii Muzycznej w Gdańsku Piotra Słopeckiego. Swoim recitalem pianista otworzy tegoroczny festiwal.

18 lutego | Recital fortepianowy Piotra Słopeckiego

Program Recitalu Piotra Słopeckiego zapowiada wieczór pełen wrażeń i głębokich doznań artystycznych. Pianista sięgnie po wyrafinowany zestaw dzieł. W pierwszej części koncertu usłyszymy słynną VI Partitę e-moll Bacha, którą poprzedzi Fantazja holenderskiego kompozytora Sweelincka. Drugą część recitalu wypełni Sonata Hammerklavier Ludwiga van Beethovena.

20 lutego | Romantyzm. Wirtuozi i marzyciele

Drugi wieczór poświęcony jest muzyce i pianistyce XIX wieku. Program koncertu wypełnią dzieła czołowych przedstawicieli romantyzmu: Schuberta, Liszta i Chopina. Artyści zaprezentują słuchaczom utwory ukazujące różnorodność stylistyczną, gatunkową i wyrazową epoki. Podczas wieczoru usłyszymy tegorocznych dyplomantów Akademii Muzycznej w Gdańsku: Aleksandrę Salej i Jakuba Hajduna oraz studenta Akademii Muzycznej w Bydgoszczy – Daniela Rudowskiego.

21 lutego | Francuska muzyka programowa

Ostatni koncert zimowej edycji festiwalu przeniesie słuchaczy w barwny świat francuskiej muzyki programowej. Zabrzmią dzieła Ravela, Debussy’ego oraz Bizeta. Obok ulotnych muzycznych impresji usłyszymy szereg krotochwilnych miniatur, utrzymanych w duchu karnawałowej zabawy. Przed publicznością wystąpią pianiści mający na swoim koncie liczne sukcesy konkursowe i estradowe: Anna Szałucka oraz duet fortepianowy w składzie Bartosz Kołaczkowski i Wojciech Szymczewski.

Festiwal Gdańscy Pianiści Miastu ma na celu przybliżać szerszej publiczności pianistów związanych z Gdańskiem, przede wszystkim wychowanków gdańskiej szkoły pianistycznej. Wśród wykonawców znajdują się byli i obecni studenci Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, pedagodzy gdańskiej uczelni, absolwenci gdańskich szkół muzycznych, czy też artyści, którzy wywodzą się z Gdańska oraz kontynuują swoją edukację i karierę w różnych ośrodkach w kraju i za granicą. Jednym z założeń festiwalu jest również współpraca z laureatami Międzynarodowego Bałtyckiego Konkursu Pianistycznego odbywającego się w Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Ideą festiwalu jest pobudzanie do aktywności gdańskiego środowiska pianistycznego, jego integracja poprzez wspólne koncertowanie, a także promocja artystów i pomoc w realizacji ich planów twórczych.

Adrianna Wolf – pomysłodawca i opiekun artystyczny festiwalu

Gdańscy Pianiści Miastu
18. 20 i 21 lutego 2016 roku, godz. 18.00
Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku

Dodaj komentarz