• 2016-02-12

Rycerzyki w trasie koncertowej

We wrześniu 2015 roku Rycerzyki wydały entuzjastycznie przyjętą przez krytykę debiutancką płytę. Są „jednym z najciekawszych wykonawców nowej fali polskiego popu” – pisał Piotr Metz z radiowej Trójki. Trasa koncertowa krakowskiego zespołu rozpocznie się 19 lutego w łódzkim klubie Żarty Żartami.

Rycerzyki – fotografia (źródło: materiały prasowa organizatora)

Rycerzyki – fotografia (źródło: materiały prasowa organizatora)

Jacek Marczuk w Gazecie Magnetofonowej określił ich muzykę jako „istną feerię muzycznych barw, a przy okazji doskonałą zabawę i relaks w towarzystwie popu naprawdę wysokiej próby”. Czy, jak wieścił katowicki OFF Festival, który gościł zespół w 2015 roku, Rycerzyki nagrały debiut roku? Słuszność pokładanych w nich nadziei potwierdzą osobiście podczas swojej pierwszej ogólnopolskiej trasy koncertowej.
Wszystko zaczęło się kilka lat temu od spotkania Gosi i Karola, którzy z wykorzystaniem gitary, werbla i niezawodnych komunijnych klawiszy zainicjowali działalność projektu. Potem dołączyli do nich Maciek, Olek, Michał i Agnieszka. Za sprawą pierwszych piosenkowych prób w postaci Mating Season i Rimemby krakowski sekstet zwrócił na siebie uwagę muzycznej krytyki. Ta nie spuszczała z nich wzroku śledząc kolejne poczynania uwieńczone wydaniem płyty Rycerzyki.

Zespół wypłynął na szerokie wody polskiej alternatywy. W życzliwej recenzji Bartek Chaciński napisał, że grają „muzykę z elementami rocka i syntezatorowego popu, i jeszcze easy listening, bo słychać tutaj i ciepłe, lekkie piosenki z lat 60″. Inni przywołali dokonania Fleetwood Mac, Stereolab czy Kate Bush. Na liście skojarzeń znaleźli się też polscy wykonawcy: Pustki, Kobiety, Mikromusic czy Gaba Kulka.

Rycerzyków rzadko opuszcza krakowski splin. Jak to bywa jednak w baśniach, nic nie jest takie jak się wydaje. Na koncertach zrzucają z siebie szaty ponuraków. Grając na żywo swoją baśniową muzykę, dają publiczności dużo przyjemności, sobie też sprawiając przy tym nie lada uciechę. Doświadczyć tego na własnej skórze można podczas ich trasy:

19.02 – Żarty Żartami, Łódź (+ Lili Liliana)

20.02 – Klub Żak, Gdańsk

21.02 – Chmury, Warszawa (+ Totemy)

06.03 – Klub Żaczek, Kraków (+ Pustki)

07.04 – Meskalina, Poznań

08.04 – Jazz Burger Cafe, Koszalin

Zespół wystąpi w składzie: Gosia Zielińska (wokal), Karol Jadach (gitara), Maciek Pitala (gitara), Michał Mierzwa (klawisze), Aleksander Margasiński (bas, klawisze), Tomek Starek (perkusja).

Muzyce Rycerzyków towarzyszyć będą przygotowane specjalnie na tegoroczną trasę koncertową wizualizacje Agnieszki Grzegorczyk.

Rycerzyki w trasie koncertowej
Od 19 lutego do 8 kwietnia 2016 roku
Łódź, Gdańsk, Warszawa, Kraków, Poznań, Koszalin

Dodaj komentarz