• 2016-02-12

Retro randka w NInA

Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) w Warszawie zaprasza na filmową Retro Randkę w Dniu Świętego Walentego. Wieczór 14 lutego będzie można spędzić w nowoczesnej sali kinowej NInA i obejrzeć dowcipne Dziewczęta z Nawojki oraz kultowe Dziewczyny do wzięcia. Wstęp wolny.

„Dziewczęta z Nawojki”, reż. Maria Kwiatkowska – kadr z filmu (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Dziewczęta z Nawojki”, reż. Maria Kwiatkowska – kadr z filmu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dziewczęta z Nawojki, reż. Maria Kwiatkowska, 1963, 14 minut

Lekki i dowcipny reportaż z życia krakowskich studentek i mieszkanek domu akademickiego Nawojka. Subtelny portret powojennych emancypantek, kreślony w rytm jazzowej muzyki, komunikatów z akademickiego radiowęzła i komentarza Juliusza Kydryńskiego. To też podróż w głąb codzienności: zobaczymy, jak niegdyś nosiły się rezolutne studentki, jakie były trendy we fryzjerstwie, makijażu, modzie, a także wystroju wnętrz. Usłyszymy także, czym jest małżeństwo z rozsądku, a wszystko w oparach gęstego dymu papierosowego. Wizualne smaczki – jak poetycko rozwieszone rajstopy – ujrzymy lepiej dzięki rekonstrukcji cyfrowej filmu wykonanej w ramach Programu Wieloletniego Kultura+.

Dziewczyny do wzięcia, reż. Janusz Kondratiuk, 1972, 45 minut

Z Krakowa przenosimy się do Warszawy, a z dokumentu do fabuły. Jako główny punkt programu prezentujemy kultowe „Dziewczyny do wzięcia” Janusza Kondratiuka z 1972 roku – rozpisaną na jeden dzień komedię z Ewą Szykulską, Ewą Pielach, Reginą Regulską, Igą Cembrzyńską, a także Zygmuntem Buczkowskim, Janem Himilsbachem i Stanisławem Mikulskim. Po raz kolejny przeżyjemy przygody młodych dziewczyn spod Warszawy, które przyjeżdżają do stolicy w poszukiwaniu wielkomiejskiej rozrywki i uczucia.

Wstęp na pokazy jest bezpłatny. Sala ma ograniczoną liczbę miejsc (120), warto więc przyjść trochę wcześniej.

Retro Randka
14 lutego 2016 roku, godzina 18.00
Narodowy Instytut Audiowizualny
Warszawa

Dodaj komentarz