• 2016-02-12

Anna Karenina – premiera baletowa Rodiona Szczedrina w Operze Wrocławskiej

Anna Karenina to jedna z najbardziej znanych i przejmujących historii o miłości, wielokrotnie adaptowana na potrzeby opery, baletu, filmu, teatru. Anna Karenina wybitnego kompozytora i pianisty Rodiona Szczerdina to dzieło wyjątkowe. Premiera już 13 lutego.

„Anna Karenina”, reż. Bożena Klimczak, plakat projektu: Diany Marszałek-Malickiej (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Anna Karenina”, reż. Bożena Klimczak, plakat projektu: Diany Marszałek-Malickiej (źródło: materiały prasowe organizatora)

Głównym wątkiem we wrocławskiej inscenizacji jest portret Anny, która toczy wewnętrzną walkę między zaspokojeniem pragnienia miłości i szczęścia a sztucznością świata arystokracji, żyjącej konwenansami. To właśnie konwenanse i pustka arystokratycznego życia wpłynęły na jej położenie. W kontraście do desperackiej potrzeby miłości Anny Kareniny widzimy świat zewnętrznego spokoju, sielankowego życia Lewina i Kitty. Przypadkowe spotkanie na Dworcu Nikołajewskim zmienia życie Anny. Wybierając kochanka, skazuje samą siebie na wykluczenie, potępienie arystokratycznego środowiska, z którego wyrosła, na wyrzuty sumienia i tęsknotę za rodziną. Kierując się sercem, łamie wszystkie normy społeczne i moralne. Nie przewidziała jednak, że jej wybór doprowadzi do decyzji o zakończeniu swojego życia.

Inscenizację i choreografię przygotowała Bożena Klimczak – tancerka, pedagog, choreograf, kierownik baletu Opery Wrocławskiej, autorka choreografii i ruchu scenicznego w wielu przedstawieniach teatralnych, widowiskach i festiwalach. Scenografię i kostiumy przygotowały Julia Skrzynecka i Agata Roguska, które współpracują m.in. z Teatrem Wielkim – Operą Narodową. Reżyserii świateł podjął się Maciej Igielski, znany m.in. z realizacji dla Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, Opery Nova w Bydgoszczy, Kieleckiego Teatru Tańca oraz z projektu oświetlenia pawilonu polskiego na EXPO 2000 w Hanowerze.

Libretto: Boris Lwow-Anochin wg powieści Lwa Tołstoja
Inscenizacja i choreografia: Bożena Klimczak
Scenografia i kostiumy: Julia Skrzynecka, Agata Roguska
Reżyseria świateł: Maciej Igielski
Asystenci choreografa: Anna Szopa, Piotr Oleksiak

Anna Karenina
Premiera 13 i 14 lutego 2016 roku
Opera Wrocławska

Dodaj komentarz