• 2016-02-12

African Sanctus – multikulturowa podróż Fanshawe’a

Dla Fanshawe‘a nie ma muzycznych granic. Jego multikulturowe dzieło to celebracja siły i energii, oddanie czci i wiary w jedną muzykę, jednego Boga. Chór Polskiego Radia zaprasza na koncertowe wykonanie African Sanctus Davida Fanshawe’a, które odbędzie się 14 lutego w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie.

David Fanshawe, „Hippo Man Luo Elder”, Kenia, 1973 (źródło: materiały prasowe organizatora)

David Fanshawe, „Hippo Man Luo Elder”, Kenia, 1973 (źródło: materiały prasowe organizatora)

To najpopularniejsze dzieło brytyjskiego kompozytora-etnomuzykologa, który dźwiękowe efekty swych egzotycznych podróży do Egiptu, Sudanu, Ugandy czy Kenii wykorzystał właśnie w tym utworze. African Sanctus Davida Fanshawe’a jest więc nieortodoksyjnym opracowaniem mszy łacińskiej, w której tradycyjne części liturgii, z pięknymi, solowymi partiami sopranu i chóru, a także pełnymi ekspresji partiami rozbudowanego głównie o instrumenty perkusyjne zespołu doskonale zespalają się w kontrapunkcie z ugandyjskimi tańcami, pieśniami kenijskich Masajów, wojennymi bębnami Sahary czy przyprawiającym o dreszcze głosem muezina nawołującego z meczetu w Kairze.

Kompozycja Fanshawe’a składa się z 13 fragmentów ilustrujących nacechowaną symboliką krzyża geografię pielgrzymki kompozytora – od Morza Śródziemnego do Jeziora Wiktorii, gdzie Kyrie reprezentuje Kair, a Sanctus – północną Ugandę.

Artysta stworzył dzieło uniwersalne, które natychmiast wciąga odbiorcę w tę niezwykłą, multikulturową narrację. Jego przekaz też zresztą jest prosty: celebracja siły i energii, oddanie czci i głęboka wiara w jedną muzykę, jednego Boga. Kompozytor wielokrotnie podkreślał, że jego zamysłem jest budowanie kulturowego pomostu pomiędzy cywilizowanym światem zachodu, a pierwotną kulturą afrykańską. Czy mu się to udało? O tym będzie można przekonać się podczas krakowskiego koncertu.

Wykonawcy:
Anna Zawisza – sopran
Magdalena Jaworek – sopran
Agnieszka Ignaszewska-Magiera – fortepian
Wojciech Błażejczyk – gitara
Wojciech Gumiński – gitara basowa
Tomasz Bielecki, Jarema Jarosiński, Leszek Lorent, Krzysztof Niezgoda – perkusja
Marta Olko – reżyseria dźwięku
Szymon Wyrzykowski – dyrygent

Davida Fanshawe, African Sanctus
14 lutego 2016 roku, godzina 19.00
Małopolski Ogród Sztuki
Kraków

Dodaj komentarz